e
sv

Arçelik, yurt dışında şirket alımı gerçekleştiriyor

55 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:20
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Arçelik (IS:ARCLK) A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şirket, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteren Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC hisselerinin tamamının alımı için Whirlpool EMEA S.p.A. ile Hisse Satın Alma Sözleşmesi imzalandığını duyurdu. 

Arçelik, bu satın alımla Indesit JSC ve Whirlpool LLC şirketlerinin paylarının tamamına doğrudan ve bu şirketlerin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Whirlpool Kazakhstan LLP paylarına ise dolaylı olarak sahip olacak. Yapılan duyuruda satın alıma konu şirketlerin Lipetsk’de soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2,8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışanı bulunduğu bildirildi.

Satın alma bedeli, 220 milyon euro olarak tahmin ediliyor

Arçelik, satın alım bedelinin kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi gibi büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sınır aşılmamak üzere, şirketlerin mevcut finansal bilgileri esas alındığında ilgili üst sınırın yaklaşık 220 milyon euro olacağını tahmin ediyor. 

KAP’a yapılan açıklamaya göre satın alım bedeli, kapanışı takip eden on yıl süreyle yıllık olarak hesaplanacak. Yıllık ödemeye esas tutarlar performansa bağlı olarak ve belirli yükümlülüklerin düşülmesi ile hesaplanacak, yasal izinler ile onaylara bağlı olmak üzere, dağıtılabilir kaynakların bulunması ve yasal engellerin bulunmaması gibi koşullara tabi olarak tahakkuk ederek ödenecek. 

Onuncu yıl itibarıyla hesaplanan fakat henüz koşulların sağlanamaması nedeniyle tahakkuk etmemiş hisse alım bedeli, bu tutarla sınırlı olmak üzere ilave 5 yıl sürede koşulların oluşması halinde tahakkuk ederek ödenecek. 

Bunun yanında devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak Stinol markasına ek olarak, Indesit ve Hotpoint grubu markalarının da devralınan şirketler tarafından satış yapılan 11 ülkede kullanılması öngörülüyor.

Arçelik hisselerinde son durum

Arçelik A.Ş.’nin şirket satın alım haberlerinin ardından ARCLK hissesi, güne yüzde 4,82 oranında artışla 79,3 TL’den başladı. Sabah seansının ilk saatinde alımlar devam ederken hisse fiyatı, an itibarıyla yüzde 6 oranında artış görerek 80 TL bandına yükseldi. 

Arçelik hisseleri, Haziran ayı başında 84 TL bandından başlayan satışlarla ay boyunca 73 TL’ye kadar gerileyerek yüzde 13 oranında değer kaybı gördü. Bu son gelişmeyle birlikte ARCLK hissesi, hızlı bir toparlana sürecine girdi.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Arçelik, yurt dışında şirket alımı gerçekleştiriyor