e
sv

Asya’daki güçlü hissiyatın ardından Avrupa piyasaları yükseldi

46 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:28
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Asya’da hissiyatın güçlenmesinin etkisiyle Avrupa borsaları Salı günü yeşil bölgede açıldı. Çin’in bazı COVID-19 kısıtlamalarını gevşeteceğine dair haberler üzerine Asya’da hisseler yükseldi.

STOXX 600 endeksi %0,32 artışla 416,40’a yükselirken DAX, CAC 40 ve FTSE endekslerinde de artış yaşandı.

Deniz aşırı yolcular için COVID-19 karantina zorunluluğu süresinin yedi güne düşeceğini duyuran Pekin’den sonra Asya’daki hisse senetleri toparlanarak pozitif bölgeye girdi. Karantina süresinden sonra yolcuların, üç günü de evde geçirmesi gerekecek.

Shanghai Shenzhen CSI 300 %1,04 artışla 4.490,52 olurken Hang Seng %1,14 yükselişle 22.466,00’a ulaştı.

Avrupa endekslerindeki pozitif hissiyatın etkisi, Almanya’nın hayal kırıklığı yaratan tüketici hissiyatı verileri ile azaldı. Son GfK tüketici iklimi endeksi, -26,2 puana revize edilen bir önceki aya göre -27,4 puana geriledi. Ülke ekonomisi büyük zamlarla boğuşuyor.

Yatırımcıların gözü Portekiz Sintra’daki Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak. ECB’nin yüksek enflasyonu kontrol altına alma ve Euro Bölgesi’nin tahvil piyasalarındaki bölümlenmeyi önleme planlarıyla ilgili ipuçları aranacak. ECB Başkanı Christine Lagarde etkinlikte konuşacak.

Öte yandan G7 ekonomileri Almanya’daki zirvenin üçüncü gününde, “ne kadar sürerse sürsün” Ukrayna’nın yanında olacaklarına söz verdi.

Pazartesi günkü toplantıdan yapılan açıklamaya göre G7 liderleri, Ukrayna’nın mali açığını kapatmasına yardımcı olmak için 2022’de 29,5 milyar dolara kadar hibe vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Salı günü Rus birlikleri, Ukrayna’nın merkezinde bulunan bir alışveriş merkezine, en az 18 kişinin ölümüne yol açan bir füze saldırısı yapmakla suçlandı. BM ve Batı saldırıyı kınadı.

Kurumsal gelişmelerde; Wall Street Journal, Volkswagen’in (ETR:VOWG_p) ABD’deki elektrikli araç şarj işindeki azınlık hissesini Siemens’in bir koluna satmaya yaklaştığını raporladıktan sonra otomobil devinin hisseleri değer kazandı.

Akzo Nobel NV (AS:AKZO) ise Kasım ayından itibaren yeni CEO olarak Gregoire Poux-Guillaume’nin adını verdi. Şirketin hisseleri %3 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan G7 Rusya üzerindeki baskıyı artırmayı tartışırken üreticilerin, üretim kesintilerine işaret etmesinden dolayı petrol fiyatları üçüncü günde de yükseldi.

Hem Libya hem de Ekvador, ülkelerindeki siyasi sıkıntılardan dolayı küresel arzda azalma potansiyeline işaret etti. Bunun yanında OPEC+’nın bu haftaki toplantısı, üretimde ufak artışlar ile sonuçlanabilir.

G7 liderleri, Moskova’nın gelirini düşürmek için son adım olarak Rus petrol fiyatına sınırlama getirilme teklifini tartışıyor ancak bu tedbir, küresel petrol ve rafine ürün piyasalarındaki kıtlığı kolayca artırabilir.

WTI %1,87 artışla 111,62 dolar olurken Brent %1,87 yükselişle 113,04 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,22 artarak 1.828,90 dolar olurken EUR/USD 1,0588’den alıcı buldu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Asya’daki güçlü hissiyatın ardından Avrupa piyasaları yükseldi