e
sv

Avrupa’nın İlk Bitcoin ETF’si Temmuz ayında piyasaya sürülecek

59 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:12
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Kripto varlıklara bağlı kurumsal kripto ürünleri ve fonları sunan Londra merkezli yatırım platformu Jacobi Asset Management, Avrupa’nın ilk borsada işlem gören Bitcoin yatırım fonunu (ETF) piyasaya süreceğini duyurdu.

Jacobi Bitcoin (BTC) ETF’si (BCOIN) adı verilen yatırım ürününün Temmuz ayında önde gelen Avrupa pazarı Euronext’e bağlı Euronext Amsterdam’da işlem görmeye başlaması planlanıyor.

Avrupa düzenleyicileri Bitcoin ETF’ye yeşil ışık yaktı

Jacobi Bitcoin ETF, geçen sene Ekim ayında Guernsey Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (GFSC) onay almıştı. GFSC, Manş Adaları’ndan biri olan Guernsey’deki finansal düzenleyiciler ve denetçiler, bankalar, ödeme hizmetleri sağlayıcıları ve yatırım firmaları dahil olmak üzere bir çok şirketi denetleyen yasal bir organ olarak çalışıyor.

Jacobi Bitcoin (BTC) ETF’nin saklama hizmetleri Fidelity Digital Assets tarafından sağlanacak ve Flow Traders ve DRW ise piyasa yapıcısı görevlerini üstlenecek. Jacobi Asset Management, böylece Avrupalı ​​kurumsal ve profesyonel yatırımcılara, yıllık %1,5 yönetim ücreti karşılığında Bitcoin’e dolaylı yoldan ve pratik bir şekilde yatırım yapılmasını sağlayan ETF ürünü sunmuş olacak.

Avrupa’nın ilk Bitcoin ETF’si

Finansal varlık, kurumsal yatırımcıların Avrupa’da Bitcoin’e yatırım yapabilmesi için borsada işlem gören ilk hisse senedi olacak ve bu ürün, volatil fiyat hareketlerine rağmen kripto para biriminin ilgi görmeye devam ettiğinin bir işareti olarak yorumlanıyor. Bununla birlikte Bitcoin ETF ile kurumsal yatırımcılar, düzenlenmiş bir platform üzerinden kripto paraya güvenli bir şekilde yatırım yapma imkanına kavuşacak.

Bitcoin fiyatı, 2022 yılında ciddi şekilde değer kaybetse de kurumlar, Bitcoin yatırımından henüz vazgeçmiş değil. Bu ayın başlarında ABD’nin ilk Bitcoin vadeli ETF’sini piyasaya süren Proshares, Bitcoin’in açığa satışına dayalı bir ETF ürününü de piyasa sürdü. BITI adı verilen yatırım ürünü, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görürken Bitcoin fiyatının düşüşünden kâr elde etmek isteyen ve düşüşe karşılık fonlarını korumak isteyen kurumsal yatırımcıların hizmetine sunuldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Avrupa’nın İlk Bitcoin ETF’si Temmuz ayında piyasaya sürülecek