e
sv

BIST100 endeksi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaya çalışıyor.

59 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:08
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BIST100 endeksi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaya çalışıyor. ABD ve Avrupa borsalarındaki olumlu seyrinde tesiriyle içeride Endeks günü %1.56 üstte tamamladı. Fakat teknik olarak genel zayıf görünüm hala devam etmekte. 2345 düzeyi üzerinde kaldığımız sürece Endeks tezini sürdürecektir. Lakin güçlendiğimizi söylemek için 2480 düzeyindeki 50 günlük ortalamasını geçmemiz gerekiyor. Endeks şu anda sıkışma ve kararsızlık sürecini sürdürüyor.

Aynı görünüm ABD ve Avrupa borsaları içinde geçerli. Son bir iki gündür yaşanan üst hareketler şimdilik reaksiyon yükselişi görünümüne sahip ve güçlü bir görünüm mevcut değil. Başka yandan Temmuz ayına girmemiz ile birlikte Q2 bilanço beklentili pay bazlı hareketler ağırlaşabilir. Dolar endeksi güçlenmeye devam ederken, bu durum içeride Dolar kuru üzerinde üst istikametli baskı yaratmaya devam ediyor. Başka yandan petrol fiyatlarında gerileme resesyon beklentilerini önemli biçimde yansıtmaya başladı ve Brent petrolde 92-93$ düzeylerine gerileme riski oluşmuş görünüyor.

Dolardaki güçlenme Ons altında da baskı yarattı ve 1750 düzeyindeki güçlü dayanak noktasının kırılmasına neden oldu. Sonuç olarak küresel ortam pay senedi piyasalarını zorlamaya devam edecek görünüyor. Bu sabah global piyasalarda ölçülü bir hava bulunurken, Endeksin dünkü müspet havasını açılışta devam ettirmesini bekleyebiliriz.

ŞİRKET HABERLERİ

SASA: Milletlerarası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan birinci derecelendirme çalışması sonucu, Şirketimizin Uzun Vadeli Kredi Notu “B”, Görünümü “Durağan” olarak tespit edilmiştir.

DESA: 20 bin m2 kapalı alanlı Çorlu ‘da bulunan Deri tabaklama tesisi, 15,500 m2 de faaliyet gösteren Sefaköy ve 10,000 m2 kapalı alanlı Düzce fabrikalarımız ile Perakende operasyonlarımızın yanısıra üretim ve ihracata süratle devam eden şirketimiz,  Covid-19 pandemisi sonrası ortaya çıkan tedarik problemlerini da gözeterek önümüzdeki periyotta İTALYA’ da Floransa bölgesinde  DESA’nın üretim gücünü pekiştirecek bir DERİ ÇANTA, AKSESUAR ve KONFEKSİYON üretim tesisini kurmak gayesiyle, yapılacak çalışmaları yönetmesi, yürütmesi ve görüşmeleri yapması amacıyla  İdare konseyi üyemiz Sayın Burak Çelet’e  29 sayılı 06.07.2022 tarihli kararı ile vazife ve yetki  verilmesi oy birliği ile karar bağlanmıştır.

YEOTK: Kuveyt Devleti’nde şurası bulunan Alghanim International General Trading & Contracting Co. WLL şirketiyle Joint Venture (Ortak Girişim) olarak girdiğimiz Subiya Yüzey Suyu Rezervuarlarının Üzerine Fotovoltaik Güneş Gücü Santrali Tedariki, Konseyimi, İşletme ve Bakımı ihalesinde 36.322.878,60 USD bedelle en düşük fiyatı vererek birinci sırada yer aldığımızı bildiririz.

SMRTG: Türkiye’de yerleşik bir Holding’e bağlı küme firmalarından Fotovoltaik Güneş Paneli satışına istinaden KDV hariç 55.922.184,00 ABD Doları meblağında sipariş alınmış olup, kelam konusu siparişe ilişkin ön ödeme bedeli 06.07.2022 (bugün) tarihinde alınmıştır.

SISE: 21 Aralık 2021 tarihinde, yeni isimleriyle Şişecam Wyoming LLC’nin %51 payına sahip olan Şişecam Resources LP’nin %74 hissesine sahip olan Şişecam Chemicals Resources LLC (“SCR”) şirketinin %60 payının alım sürecinin tamamlandığı, açıklanmıştır. Şişecam Resources LP halka açık şirket olup, ödenmiş sermayesinin %26’sı New York Borsa’sında süreç görmektedir. Şişecam İdare Heyeti, 5 Temmuz 2022 kararı ile bağlı paydaşlığımız Şişecam Resources LP’nin halka açık hisselerinin satın alınması yoluyla halka kapatılması süreçlerinin başlaması için ilgili şirket idaresine tavsiyede bulunulmasına karar vermiştir.

KRDMA-KRDMB-KRDMD: Şirketimizce Karabük Asliye 2. Hukuk Mahkemesinin 2020/31 E. Sayılı belgesi ile Çağ Çelik A.Ş. ve Karçel A.Ş. aleyhine açılmış olan idare konseyi kararının batıl olduğunun tespiti ve pay senedi takas süreçlerinin eski haline iadesi davasında lokal mahkeme, 04.06.2022 günü davanın reddine karar vermiştir. Gerekçeli karar şirketimize bildirim edildiğinde tarafımızca istinaf yoluna başvurulacaktır.

ORGE: Şirketimizin, Ankara ve Kocaeli vilayetlerinde inşası devam etmekte Turkcell Bilgi Merkezi Projeleri’nin Elektrik İşleri’nin üretimine yönelik olarak verdiği 4.256.606,85 EUR+KDV ve 26.842.363,20 TL+KDV fiyatındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirketimiz lehine sonuçlandığı Patron Serban İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından Şirketimize bildirilmiştir. Patron ile kontrat görüşmelerine başlanmıştır.

ERCB: Şirketimiz Erciyas Çelik Boru San A.Ş , yurtdışında yerleşik iki farklı müşteriden toplam bedeli yaklaşık 11,9 milyon USD meblağında ihracat siparişi almıştır. Kelam konusu siparişler kapsamında teslimatların kısmi sevkiyatlar dahilinde olmak üzere Nisan 2023’e kadar gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

BEYAZ: Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. daha evvelki yıllarda olduğu üzere, Fortune Mecmuası tarafından Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin şeçildiği ve yayımlandığı, “Fortune 500” listesinde 378.sırada yer almıştır. Son 7 yılda Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde yer alan şirketimiz, gelecek yıllarda de muvaffakiyetlerini sürdürerek, daha üst sıraları hedeflemektedir.

Kaan Kutsar, GCM

 SABAH Bülteni:   Piyasalar yeni istikrar noktasına ‘acı çekerek’ ilerliyor…

Beste Naz Süllü: ‘Güçlenen Dolar Borsalardan Çekilen Rekor Bitcoin İkilemi Fiyatı 20.000$’da Sabit Bıraktı’

ANALİZ:  TL’de yeni bir zelzele mi geliyor?

Sıradaki içerik:

BIST100 endeksi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaya çalışıyor.