e
sv

Bitcoin Neden Düşüyor?

61 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:04
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İşlem fiyatı arz-talep dengesi üzerine kurulu olan Bitcoin’de talep arttıkça fiyatın artması; talep azaldıkça fiyatın da düşmesi beklenir. Talep dengesi kendiliğinden değişebileceği gibi, dış faktörler tarafından da etkilenerek değişime uğrayabilir. Bu sebeple, Bitcoin’in fiyat analizi yapılırken hem temel analiz hem de teknik analize bakılarak yorum yapılır. Bu kapsamda, uluslararası siyaset ve ekonomik dengeler Bitcoin fiyatını etkilemiyor, ancak gün geçtikçe Bitcoin fiyatını etkileyen farklı temel etkenlerin olduğu ortaya çıkıyor. Regülasyonlar, güncel pozitif/negatif gelişmeler, siber saldırılar, balinalar ve yeni kripto paralar Bitcoin’in fiyatını etkileyebilecek temel faktörler arasında yer alıyor.

Geleneksel finans sisteminin karşısında duran kripto paralarda, mevcut sistemin aksine, oluşturulan kanunlar gün geçtikçe güncelleniyor ve kripto paraların sistem içerisine entegrasyonu sağlanmaya çalışılıyor. Belirli aralıklarla farklı ülkelerde kripto paraları ele alan çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Kripto paraları etkileyebilecek düzenlemelerin yapılması kripto para fiyatları üzerinde direkt etkiye sahip oluyor.

Bu kapsamda, pozitif yönde gerçekleşen düzenlemeler fiyatlar üzerinde pozitif etki yaratırken; negatif yönde atılacak bir adım fiyatlarda aşağı yönlü bir salınıma neden oluyor.

Küresel Gelişmeler Bitcoin Fiyatlamasında Son Derece Etkili

Özellikle Çin’den gelen pozitif/negatif haberler ve düzenlemeler, fiyatların üzerinde daha büyük etki yaratıyor. Bu da Çin’deki kripto para piyasasının büyüklüğünden kaynaklanıyor. Nitekim, 24 Eylül’de SEC’ten gelen Bitcoin ETF kararının ertelenmesi kararı Bitcoin’de yaklaşık 1400 USD’lik geri çekilmeye neden olmuştur. Aynı şekilde, 25 Kasım’da Çin’den gelen Blockchain yönlü haberler Bitcoin’i 7300 USD seviyesinden 10500 USD seviyesine taşıyarak 3200 USD’lik artışa sebep olmuştur.

Diğer yandan, kripto paralarla ilgili çıkan olumlu-olumsuz haberler aynı şekilde haberin yönü doğrultusunda fiyatlamalara etki ediyor. Özellikle uluslararası siyasi ortamın gerginliğinden dolayı değer artışları görülebileceği gibi, kripto paralarla ilgili çıkabilecek olumsuz haberler neticesinde de değer kaybı gözlemlenebilir.

Siber saldırılar kategorisinde bulunan cüzdanların ya da borsaların hacklenmesi sonucunda fiyatlarda negatif yönde etki görülebilir. Bunun sebebi, kripto para yatırımcısının o an kendini güvende hissetmemesi ve satışa geçerek coinlerini konvansiyonel para birimiyle takas etme ihtiyacı hissetmesidir. Etkisi büyük hacklenme vakaları piyasada volatilitenin artmasına neden olur.

Genellikle hacklenme vakalarının ardından fiyat düşüşleri yaşanır, ancak bu tür çekilmelerde alıcı bulmak kolay olduğundan toparlanma etkisi daha çabuk görülür. Nitekim geçtiğimiz aylarda Binance’da yaşanan hacklenme vakasının peşi sıra kurumun yaptığı sigorta fonu açıklamasının ardından kripto para biriminde aynı gün içerisinde toparlanma görülmüş, dipten almaya istekli olan yatırımcılar ellerini çabuk tutarak fiyatı olağan seviyeye çekebilmişlerdi.

Tüm bu etkenlerin üzerine özellikle sınırlı arzı olan kripto para birimlerinde artan talep sonucu ciddi derecede fiyat artışları görülebiliyor. Talebin azaldığı noktada ise fiyatta düşüş yaşanıyor. Bunu küresel finans piyasalarıyla bir değerlendirmek yatırımcıya ayrıca katkı sağlayacaktır. Hisse ve tahvil piyasasında görülen artış neticesinde nakit akışının belirtilen yöne kayması, kripto para yatırımcısının farklı finansal enstrümanlara yönelmesi olası bir başka etkidir.

Kripto para piyasasında en az diğer temel faktörler kadar etkili olan bir başka unsur ise “balinalar”dır. Balinalar, fiyat dalgalanmasına neden olacak derecede yüklü miktar kripto parayı elinde bulunduran yatırımcıya verilen addır. Genellikle belirli bir kripto parayı ilk arzı sırasında fiyatı uygun seviyedeyken alan balinalar, zaman zaman daha düşük seviyeden alma düşüncesiyle satış yönünde eğilim gösteriyorlar. Bu durumda, korelasyonu Bitcoin ile yüksek olan altcoinlerde artış gözlemlenirken, Bitcoin fiyatında sert düşüş görülebiliyor. Balinaların farklı finansal entsrümanlara geçmesiyle birlikte tüm kripto paralarda düşüş gözlemleniyor.

Temel analiz kapsamında değerlendirilebilecek kripto paraların yörüngesi her geçen gün biraz daha oturuyor. Haber etkilerinin ve temel faktörlerin yanı sıra nereye kadar geri çekilebileceğini teknik analiz kapsamında analiz etmek ise yatırımcıyı koruyabilecek bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Bitcoin Neden Düşüyor?