e
sv

Bitcoin Yasal mı?

58 Okunma — 10 Temmuz 2022 00:28
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yasal otorite ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmek istenen düzenlemeler ve giderek artan reputasyonuyla adından sık sık söz ettiren Bitcoin, akıllara ister istemez “yasal mı?” sorusunu getiriyor.

Ticareti yapılan ülke koşullarınca değerlendirecek olursak, birçok alt başlıkta Bitcoin’in yasallığı sorgulanabilir. Hakkında çıkan şaibeli kayıplar, hacklenme davaları ya da kayıt dışılık eleştirileri bu sorunun temelini hazırlayan sorulardan birkaçıdır. Fakat, bu lider kripto para biriminin kanun kapsamı geniştir ve ek düzenleme yapılmadığı müddetçe risk unsuru olarak görülebilecek herhangi bir durumu yoktur.

Bitcoin Türkiye’de Yasal mı?

Türkiye’de kripto paralar herhangi bir düzenlemeye tabi değildir. Bu çerçevede, açıkça kanunda suç teşkil edecek bir maddenin bulunmaması cezai durumu ortadan kaldırmaktadır.

Öyle ki 11. Kalkınma Planı’nda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Blockchain tabanlı kripto para çıkartmak için atılımda bulunarak dijital dönüşüme hızlı bir şekilde adapte olan global finansal piyasaların gerisinde kalmak istememiştir. Projenin ise 2019-2023 yılları arasında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Dijital teknoloji kapsamında hayatımızda yer bulmaya çalışan Blockchain teknolojisi ve kripto paralar, yasada yeri olan herhangi bir suç unsuru içermediği sürece masumdur. Kullanılan araç ne olursa olsun hırsızlık, dolandırıcılık ya da kara para aklamak suçtur. Bu suçlardan herhangi birinin işlenmesi de cezai bir işlem gerektirir. Belirtilen suç unsurlarını başka araçlarla da gerçekleştirilebileceğinden, sadece kripto paralara bağlamak doğru olmayacaktır. Bu durumda, Bitcoin bulundurmak, Bitcoin madenciliği yapmak ya da yatırım yaptıktan sonra karşılığı kadar meblağı banka üzerinden çekmek suça tabi değildir. Bununla birlikte, elektronik para kapsamında kabul görmediğinden dolayı, Bitcoin yatırımının karşılığı için devlet güvencesi verilmemektedir. Devlet güvencesi verilmemesine rağmen, Bitcoin’in hayatımızda yer bulmasının birçok sebebi vardır. Alım-satımı yasal olan, şeffaf, az maliyetli ve hızlı transfer sürecine sahip olan kripto para birimleri vergisini veren güvenilir kripto para borsalarıyla birleştiği zaman tedirginlik ortadan kalkacaktır.

Tüm verileri değerlendirdiğimiz zaman, kripto paraların yasallığının ülkeden ülkeye değiştiği sonucu ortaya çıkar. Bazı ülkelerde kripto para ticareti yapmanın yasal zorunlulukları ve yaptırımları varken, Türkiye Cumhuriyeti’nde, devlet güvencesi verilmemekle birlikte, kripto paralarla gerçekleştirilecek olan işlemler yasal statüye sahiptir ve cezai bir yaptırımı yoktur.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Bitcoin Yasal mı?