e
sv

BONO&FX-Küresel risk iştahı TL’yi destekledi, dolar/TL pozitif ayrışarak 5.75’ten geriledi

77 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:46
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ANKARA, 18 Kasım (Reuters) – Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen haftaki görüşmesi sonrası yatay seyrettikten sonra artan küresel risk iştahının da desteğiyle aşağı yönlü bir seyir izledi.

Erdoğan ve Trump'ın ikili görüşmesinin de gerçekleştiği Kasım ayında dolar/TL 5.6865-5.7960 bandında seyir izledi.

Geçen haftaya 5.76 seviyesinden başlayan ve ABD ziyareti öncesinde 5.7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5.76 civarında genel olarak yatay bir görünüm sergiledi.

Bu sabah güne 5.75 civarında başlayan kur gün içinde ise 5.7210'a kadar geriledi. ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasına yönelik iyimserlik ve Çin'in faiz indirimi küresel risk iştahını artıran ana nedenler oldu.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL'nin küresel risk iştahından pozitif etkilendiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra piyasanın gündeminde şu an için yön belirleyici bir gelişme, haber akışı yok. Türkiye piyasalarına baktığımızda hem TL hem borsa açısından son dönemde gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki kötü performansın ardından TL cinsi yatırım araçları önemli bir cazibe sunuyor” dedi ve ekledi:

“Bu nedenle TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkabilir. Bugün de benzer bir trend görüyoruz. Olumsuz bir haber akışı olmadığı ve küresel risk iştahında artış olduğu dönemlerle TL ve TL cinsi yatırım araçlarının gelişmekte olan ülke piyasalarında öne çıktığını önümüzdeki dönemde de görebiliriz. Ancak TCMB'nin faiz kararının yaklaşması ki daha 1 ay var… ya da yeni bir gelişme ile bu trend tersine dönebilir.”

Kur saat 1612'de 5.7220/5.7245 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0246/6.0291, euro/TL ise 6.3294/6.3327 seviyesinde.

Piyasada yakından izlenen Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik olarak analistler görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede olumlu olduğunu ancak S-400, yaptırımlar, Halkbank gibi konularda net mesajların verilmemesi nedeniyle görüşmelerin piyasada ilk etapta nötr bir etki yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana konularda ABD tarafından atılacak adımları izleyecek.

Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, 12 Aralık'taki PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL'de baskı da görülebilir.

TCMB son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle %14'e çekti. Erdoğan bu hafta sonunda yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi. GÖRÜŞMESİ PİYASADA YÖN BELİRLEYİCİ OLMADI

Trump, geçen hafta Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelerken, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde “ciddi bir sorun” olarak nitelendirmişti. ise ABD dönüşü, F-35 uçakları hakkında “Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump'ı çok daha olumlu gördüm. Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm” derken, S-400'ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üzerinde bir tasarruf olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtmişti. Rus savunma sistemi S-400'leri satın alması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye'yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL'nin yanı sıra tahvil piyasaları Halkbank HALKB.IS ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

ÇİN FAİZ İNDİRİMİ VE TİCARET GÖRÜŞMELERİ İYİMSERLİK YARATTI

Küresel piyasalarda ise Çin'in faiz indirimi dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla destek verileceği spekülasyonlarını canlandırdı.

Çin Merkez Bankası (PBOC) yedi günlük ters repo faiz oranını beş baz puan düşürerek %2.50'e indirdi. Bu adım tahvil getirilerini düşürürken yuanı destekledi.

Beijing'in son politika değişikliği, ABD ile ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetme konusunda daha ciddi olacağı beklentilerini de artırdı.

Çin devlet medyası iki tarafın Cumartesi günü telefonda “yapıcı görüşmeler” yaptıklarını bildirdi. Bu telefon görüşmesi Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleşti. piyasalarda ise Trump'ın azli konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri de yakından izlenmeye devam ediliyor.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.41 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.12 seviyesinde gerçekleşti. Bugün spot kapanışta bileşik getiri ve saat 1613 itibarıyla valörde son işlem %12.01 seviyesindeydi.

Sıradaki içerik:

BONO&FX-Küresel risk iştahı TL’yi destekledi, dolar/TL pozitif ayrışarak 5.75’ten geriledi