e
sv

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

76 Okunma — 08 Temmuz 2022 00:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul, bugün de düşüş eğilimine devam etti. BIST 100 endeksi, dün 2.500 puan desteğini kaybettikten sonra bugün 2.450 puanın altına kadar sarktı.

BIST 100, özelikle sabah saatlerinde daha yoğun satışlar gördükten sonra öğleden sonraki alımlar, endeksin 2.470 puanda dirençle karşılaşmasından sonra yerini yeniden satışlara bıraktı. Günün son saatinde BIST 100 endeksi, 2.450 puanın altında işlem görmeye devam etti.

Küresel piyasalardaki son durum bakıldığında Asya piyasalarının negatif kapanışı sonrası Avrupa borsalarının da gün sonuna doğru ekside hareket ettiği görüldü. Avrupa borsaları arasında sadece İngiltere FTSE 100 borsası, düşük oranlı pozitif seyre sahipti. ABD borsaları ise yeni güne hafif artıda başladıktan sonra Russell 2000 endeksinin eksiye döndü.

Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektör endeksleri arasında sadece sigorta sektörünün piyasadan pozitif ayrıştığı görülüyor. Sigorta endeksi, kapanışa doğru yüzde 2,3 oranında yükselerek 5.546 puana ulaştı. Endekse dahil hisse senetleri, ortalamada Haziran ayının ikinci yarısından bu yana yukarı yönlü seyrini koruyor.

Günün son saatine girilirken 5 sektör endeksinin yüzde 2 üzerinde değer kaybıyla Borsa İstanbul düşüşünde başrolde olduğu görüldü. En çok değer kaybı gören bu sektör endeksleri, faktöring, metal ürünleri ve makineler, turizm, yiyecek ve içecek ile odun, kağıt ve baskı sektörleri oldu.

Bankalar, kapanışa doğru yüzde 1 düşüşe sahipken holding ve BIST sınai endeksinde düşüş, yüzde 1,5’e ulaştı.

Günün en hareketli hisse senetleri

Bugün en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetlerinin başında Akbank T.A.Ş. (AKBNK), THY (THYAO (THYAO)), Kardemir D (KRDMD), Şişecam (SISE) ve Aselsan (ASELS) yer aldı.

Bugün satıcı ağırlıklı işlemlere rağmen tavan fiyattan ve tavan fiyatına yakın işlem gören 6 hisse senedi vardı. Bu hisseler, Cosmos Yatırım Holding A.Ş. (COSMO)), Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE), BMS Çelik Hasır Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (BMSCH), Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. (GZNMI), RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (RTALB) ve Türkiye Sigorta A.Ş. (TURSG)) olarak sıralandı.

Bugün en çok kaybettiren hisse senetleri başında ise taban fiyatından işlem gören Lider Faktoring A.Ş. (LIDFA) ve Makim Makina Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AS (MAKIM) vardı. Diğer düşüş gören hisse senetleri ise Selva Gıda Sanayi AS (SELVA), Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri A.Ş. (YEOTK) ve Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. (SEKUR) oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?