e
sv

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

60 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:14
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul’da dünkü satıcılı seyir yerini akşam saatlerine doğru toparlanma eğilimine bırakmıştı. BIST 100 endeksi, günü yüzde 1’e yakın değer kaybıyla 2.529 puandan kapattı.

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul, dün yurt içi gelişmelere bağlı olarak küresel piyasalardan negatif ayrışan bir grafik çizdikten sonra bugün güne yükselişle başladı. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,64 oranında artışla 2.545,35 puandan başladı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya borsalarının sabah saatlerinde genel olarak alıcı seyrettiği görülüyor. ABD borsaları, günü hafif düşüşle kapatırken en çok kayıp yüzde 0,7 oranında düşüşle Nasdaq borsasında görüldü. Avrupa borsaları ise güne alıcı başladı. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de pozitif seyrini sürdürüyor. 

Borsa İstanbul açılışında öne çıkan sektör endeksleri, yüzde 2’ye yakın değer artışı gören metal ürünleri ve makineler ile yüzde 1,2 oranında artış gören kimyasal, petrol & plastik ve tekstil & deri sektör endeksleri oldu. 

Bankalar, holding ve sınai endeksleri, güne yüzde 1’e yakın değer artışıyla başlayarak BIST 100 ile paralel bir açılış gerçekleştirdi.

Açılışa pozitif bir görünüm hakimken an itibarıyla sadece basit metaller sektörünün yüzde 0,2 oranında bir değer kaybı söz konusuydu.

Güne hareketli başlayan hisseler

Sabah seansının ilk saatinde THY, Kardemir (IS:KRDMD) D, Erdemir, Şişecam (IS:SISE), Aselsan (IS:ASELS) ve Arçelik (IS:ARCLK) hisseleri, en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisselerin başında ise tavan fiyatından işlem gören Makim Makine ile İhlas Haber Ajansı (%8,65), Balatacılar (%8,1), BMS Çelik (%6,28), Selva Gıda (%6) ve Arçelik (%5,2) vardı.

Güne düşüşle başlayan hisse senetleri ise Işık Plastik (-%6,8), Senkron Güvenlik (-%3,7), Prizma Pres Matbaacılık (-%3,66), Dagi Yatırım (-%2,45) ve Kristal Kola (-%2,1) olarak sıralandı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre sabah seansında ISKPL (IS:ISKPL) ve PRZMA payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.  

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?