e
sv

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

77 Okunma — 10 Temmuz 2022 12:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul, hafta boyunca devam eden düşüş eğilimini dün yavaşlatan bir fiyat hareketine sahipti. BIST 100 endeksi, dün günü hafif artıda 2.405 puandan kapattı.

BIST 100 endeksi, 2.554 puandan başladığı Haziran ayını 2.405 puandan kapatarak 3 ayın ardından yüzde 5,56 oranında negatif bir aylık kapanış gerçekleştirdi. Endeks, böylece 2022 yılında Şubat ayında yüzde 2,85 oranındaki düzeltme sonrası ikinci aylık negatif kapanışını gördü.

BIST 100 endeksi, güne yatay başladı

BIST 100 endeksi, Temmuz ayının ilk gününde yüzde 0,14 artışla 2.408,64 puandan başlayarak yatay bir açılış gerçekleştirdi.

Küresel piyasalarda ABD borsaları, dün günü ekside kapatırken en çok kayıp yüzde 1,33 oranında Nasdaq borsasında gerçekleşti. Asya Piyasaları sabah saatlerinde ekside seyrediyordu. Asya’da Taiwan Weighted borsası, yüzde 3,2 oranında gerilemeyle en çok düşüş gören borsaydı.

Avrupa borsaları da güne negatif devam ederken ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin düşüş eğilimi devam ediyor.

Borsa İstanbul’un ilk saatinde hafif alıcılı bir seyir görülürken telekomünikasyon, inşaat ve ulaştırma, yüzde 1 değer artışıyla ön sıralarda yerini aldı. basit metaller, yüzde 1’e yakın gerilemeyle an itibarıyla en çok düşüş gören sektör olurken bankalar ve holding sektörleri, açılışta yatay bir görünüme sahipti.

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Sabah seansının ilk saatinde Türk Hava Yolları (THYAO), Kardemir D (KRDMD), Şişecam (SISE), Aselsan (ASELS), Koza Anadolu (KOZAA) en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. Bu hisseler arasında Koza Anadolu, yüzde 5’in üzerinde değer artışıyla öne çıktı.

Güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisselerin başında ise Denge Yatırım DENGE), İzmir Fırça (IZFAS), Girişim Elektrik (GESAN), BMS Çelik Hasır (BMSCH)ve Koza Altın (KOZAL) yer aldı.

En yüksek düşüşle başlayan hisseler ise Atlantis Yatırım Holding (ATSYH), Ülker Gıda (ULKER) Ufuk Yatırım (UFUK), Lider Faktöring (LIDFA) ve Cosmos Yatırım Holding (COSMO) oldu.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada GLRYH, RTALB, ULKERYGGYO payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?