e
sv

Borsa İstanbul’da gong, Kocaer Çelik için çaldı

54 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:54
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yatırımcılara ayırdığı hisselere 1,21 kat fazla talep gelen ve 1,54 milyar TL ile halka arz büyüklüğü açısından yılın en büyük halka arzı olan Kocaer Çelik için gong çaldı. Türkiye’nin özel kesimde en büyük 96. sanayi şirketi ve 62. İhracatçısı ortasında yer alan ve çelik bölümünde son dört yıldır Ege ihracat şampiyonu olan Kocaer Çelik, bugün Borsa İstanbul’da düzenlenen gong merasimiyle Yıldız Pazar’da süreç görmeye başladı. Gong merasiminde konuşan Kocaer Çelik İdare Konseyi Lideri Hakan Kocaer, “Geleceğe esaslı ve güçlü bir miras bırakıyoruz” dedi.

Borsa İstanbul’da gong, Türkiye’nin en büyük çelik ihracatçılarından, 6 kıtada 140 ülkeye ihracat yapan Kocaer Çelik için çaldı. Ek satış hariç, yüzde 20,02’si halka arz edilen ve halka arz büyüklüğü açısından yılın en büyük halka arzı olan Kocaer Çelik’in yatırımcılar için ayırdığı hisselere 1,21 kat fazla talep gelmişti. Şirket, 30 Haziran 2022 tarihi prestijiyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da, “KCAER” koduyla süreç görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da düzenlenen Kocaer Çelik Halka Arz Gong Töreni’ne; Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kocaer Çelik İdare Heyeti Lideri Hakan Kocaer, QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz ve şirket yetkilileri katıldı.

Ergun: “Bu yıl halka açılan 23. şirket”

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, gong merasiminde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Kocaer Çelik, Ege Bölgemizde, çelik ihracatında birinci sırada yer almaktadır. Kurumsallaşmaya ve markalaşmaya değer veren çok pahalı bir şirketimizdir. Halka arzdan elde ettiği gelirle gerçekleştireceği yeni yatırımlarıyla katma kıymetli eserlerinin hissesini artırırken, ülkemize de döviz girdisi sağlamaya devam edecektir. Kocaer Çelik, bu başarılı faaliyetlerinde, bundan sonra, halka arz ile gelen yeni ortaklarının dayanağını daima yanında hissedecektir.

Kocaer Çelik, bu yıl halka açılan 23. şirketimiz oldu. Böylelikle 2022 yılın birinci yarısında 23 şirketin halka arzını gerçekleştirmiş ve 10 milyar TL’nin üzerinde bir halka arz fiyatına ulaşmış olduk. Kocaer Çelik, Yıldız Pazar’da süreç görecektir. Borsamız endekslerinden BIST Sınai, BIST Metal, BIST İzmir üzere endekslerimizde yer alacaktır.

Kocaer Çelik, 1,5 milyar TL’nin üzerinde halka arz meblağı ve 45 binin üzerinde yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum. Sermaye piyasalarımıza iyi olmasını diliyorum. Kocaer Çelik’e, Borsamız ailesine beğenilen geldiniz diyorum.”

Kocaer: “Geleceğe esaslı ve güçlü bir miras bırakıyoruz”

Gong merasiminde konuşan Kocaer Çelik İdare Konseyi Lideri Hakan Kocaer ise şunları söyledi:

“Kocaer Çelik’in 60 yılı aşan tarihinde değerli dönüm noktalarından birine geldik. Beşere ve tabiata saygıyı, kesintisiz ilerlemeyi ve sürdürülebilir büyümeyi odağına alan Kocaer Çelik’in, muvaffakiyetlerini geniş kitlelerle, yerli ve yabancı yatırımcılarla paylaşmak ve geleceğe esaslı ve güçlü bir miras bırakmak maksadıyla yaptığımız halka arz muvaffakiyetle sonuçlandı. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle katma bedelli eser çeşitliliğimizi ve kapasitelerimizi arttırırken, güneş ve rüzgârdan ürettiğimiz güç kapasitemizi de arttıracak, böylelikle kullandığımız gücün tamamını yenilenebilir ve kendi kendine üretebilir olma amacına ulaşacağız. Kurumsal ve kişisel yatırımcılara gösterdikleri ilgi nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Yeni hissedarlarımızın bize duyduğu inanç ve verdikleri güçlü dayanakla global rekabet kapasitemizi arttıracağımıza ve sürdürülebilir kârlı büyüme performansımızın daha da güçleneceğine inancımız tamdır.

Öncelikle Sermaye Piyasası Şurası ve Borsa İstanbul’a teşekkür etmek istiyorum. Kocaer Çelik’in bugünlere gelmesinde emeği ve katkısı olan çalışma arkadaşlarıma, bize her vakit güvenen müşterilerimize, tedarikçilerimize ve tüm paydaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Halka arz sürecini yöneten QNB Finansinvest’in pahalı yönetici ve uzman takımına, bize dayanak veren tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Kocaer Çelik’in halka arzı, ekonomimize, bölümümüze, sermaye piyasalarına iyi, uğurlu olsun.”

Karagöz: “2022 yılının en büyük halk arzı”

QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz, merasimde yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Demir çelik kesiminin çelik profil segmentinde Türkiye’nin önde gelen firmalarından birisi olan Kocaer Çelik’in halka arzını tamamlayarak, sermaye piyasalarımıza kazandırmanın ve 2022 yılının en büyük halka arzını gerçekleştirmenin memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Kocaer Çelik halka arzında yatırımcılar tarafından gösterilen teveccüh, bu halka arzın, sermaye piyasalarımız için ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Kişisel yatırımcılar kategorisinde talepte bulunan 45 binin üzerinde yatırımcıdan tahsisatın 1,19 katı talep gelmiş ve yatırımcılar %98,50 oranında hisse almaya hak kazanmıştır. Yurt içi kurumsal yatırımcılardan 1,22 kat, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan ise 1,35 kat talep gelmiş, halka arz toplamda 1,542,750 milyon TL ile 1,21 kat talep ve 45 binin üzerinde yatırımcı ilgisi ile tamamlanmıştır.”

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul’da gong, Kocaer Çelik için çaldı