e
sv

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: Banka hisseleri düşüşe devam ediyor

61 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:52
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul, bugün pozitif açılış sonrası öğleden sonraki işlemlerde satıcılı bir grafiğe sahipti. 

BIST 100 endeksi, 2.550 puan bandında dirençle karşılaştıktan sonra bu seviyeden gelen satışlarla 2.500 puan sınırının altına geriledi. Endeks, kapanışa doğru yüzde 1,5’a ulaşan değer kaybına sahipti. 

Bugün yurt dışı piyasalarında Asya borsalarının pozitif kapanış yaptığı görüldü. ABD borsaları ise hafif artıda bir açılış görürken Nasdaq borsası, yüzde 0,15 oranında bir düşüşe sahipti. Avrupa borsaları kapanışa doğru ortalama yüzde 1’in üzerinde bir değer artışına sahip. Buna bağlı olarak ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinin genel olarak pozitif hareket ettiği görülüyor. 

Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektör endeksleri arasında bankalar ve tekstil & deri sektörleri, yüzde 2‘nin üzerinde değer kaybıyla borsanın düşüşüne katkı sağladı. Sigorta sektörü ise bugün ortalama yüzde 1’e yakın yükselişle piyasadan pozitif ayrışan sektör endeksi oldu. Kapanışa doğru metal ürünleri ve makineler ile faktöring sektörleri ortalama yüzde 0,3 oranında yükseliş gören diğer sektörlerdi. 

Günün en aktif hisse senetleri

Borsa İstanbul’da bugün en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetlerinin başında Yapı Kredi (IS:YKBNK), THY, Kardemir (IS:KRDMD) D, Şişecam (IS:SISE) ve Sabancı Holding hisseleri yer aldı. Bu hisseler arasında işlem hacmi satıcı ağırlıklı olarak artarken Yapı Kredi ve Kardemir D hisseler, yüzde 3’e yakın değer kaybı gördü. Şişecam ise bugün değerini korumayı başardı. 

Günün en çok kazandıran hisse senetlerinin başında ise bugün tavan fiyattan işlem gören Döktaş Dökümcülük, BMS Çelik, İşbir Holding, Makim Makina ve Rodrigo Tekstil vardı.

En çok kaybettiren hisse senetlerinin başında ise Mazhar Zorlu Holding (-%8,2), Sekuro Plastik (-%8), Eminiş Ambalaj (-%7,25), Selva Gıda (-%6,7) ve Karsu Tekstil (-%5,8) hisseleri vardı.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: Banka hisseleri düşüşe devam ediyor