e
sv

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: Bugün gayrimenkul yatırımları öne çıktı

49 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:12
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul’da sabah saatlerinde satışlar devam ederken öğleden sonraki işlemlerde bir miktar tepki alımı geldi. BIST 100 endeksi, gün içinde 2.367 puana kadar geriledikten sonra daha çok 2.388 puanda destek buldu. Kapanışa doğru ise BIST 100 endeksi, 2.400 puan üzerinde kalmaya mücadelesi veriyordu.

Borsa İstanbul’da bugün düşüş eğilimi yavaşlarken küresel piyasalardaki son duruma göre Asya piyasaları, günü karışık seyirde kapattı. Avrupa borsaları ise bugün sert satışlara maruz kaldı. Kapanışa doğru DAX, FTSE 100, CAC 40 ve Euro Stoxx 50 borsaları yüzde 2’nin üzerinde değer kayıplarına sahipti.

ABD borsaları da güne düşüşle başlarken açılışta en yüksek değer kaybı, yüzde 2 düşüşle Nasdaq borsasında kaydedildi.

Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektör endeksleri arasında gayrimenkul yatırım ortaklıkları yüzde 3,3 oranında değer artışıyla pozitif ayrıştı. Günü değer kazancıyla kapatmaya hazırlanan diğer sektör endeksleri ise yüzde 1’in üzerinde değer artışı gören basit metaller ve ulaştırma endeksleri oldu.

Bugün en çok değer kaybı görülen sektörler ise yüzde 2’nin üzerinde düşüş gören sigorta ve leasing ve faktöring endeksleri oldu. bankalar, kapanışa doğru yüzde 0,7 değer artışına sahipken holding ve yatırımlar endeksi yüzde 0,5 oranında değer artışı gördü.

Günün en hareketli hisse senetleri

Borsa İstanbul’da bugün en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri, Şişecam (SISE), Kardemir D (KRDMD), Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL) ve Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL) Holding olarak sıralandı.

Günün en çok kazandıran hisse senetleri ise tavan fiyatından işlem gören BMS Çelik (BMSCH) ile tavan fiyatına yakın değerlenen Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (YGGYO), RTA Lab Biyolojik Ürünler (RTALB), Nurol Gayrimenkul (NUGYO) ve Girişim Elektrik (GESAN) oldu.

Bugün en çok düşüş gören hisse senetleri ise taban fiyattan işlem görmeye devam eden Lider Faktöring (LIDFA) ve Makim Makina (MAKIM) ile birlikte Bera Holding (BERA), Cosmos Yatırım Holding (COSMO) ve Ulusoy Elektrik (ULUSE) hisseleriydi.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: Bugün gayrimenkul yatırımları öne çıktı