e
sv

Borsa lunapark gondolu gibi…

59 Okunma — 05 Temmuz 2022 12:58
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BDDK kararının akabinde BIST 100 Endeksi 4 günde yüzde 4 bedel kaybetti. Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, BDDK kararının yanı sıra enflasyon muhasebesinin de yatırımcıları korkuttuğunu söylerken, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter, “Döviz ve faiz bu türlü giderse borsa lunapark gondolu üzere daima gidip gelir. Yabancı takas oranı yüzde 33’ten 25’lere düşer” dedi.

Bu sabah Anadolu Ajansı’ndan “BIST 100 endeksinden güçlü geçen birinci yarıda son 13 yılın en güzel performansı” başlıklı bir haber servis edildi. Haberde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yılın birinci yarısında yüzde 29.48’lik getiriyle 2009’dan bu yana en güçlü performansını sergilediği vurgulanıyordu lakin enflasyon farkını hesaplamayı unutmuşlardı yeniden. Biz de aslı “kamuoyunu gerçek bilgilendirmek” olan gazetecilik işimizi yaparak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cuma akşamı 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması kararının Borsa İstanbul’da yarattığı etkiyi araştırmak istedik. İlgilenenlerin de takip ettiği üzere hafta başından bu yana 4 günlük kayıp yüzde 4’ü aştığı için ekonomist ve piyasa uzmanlarının görüşlerine başvurduk.

Sadece BDDK kararı değil, enflasyon muhasebesi de vurdu

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, BIST 100 endeksinin haftaya 2.441 puandan başladıktan sonra birinci 2 gün yüzde 6’ya yakın kaybın akabinde 2.440’ların üstünde bir performansla ziyanlarını telafi etmeye çalıştığına dikkat çekerek, “2021 Ekim’den bu yana birinci defa takviyenin altına indiğini söyleyebiliriz. Fakat borsayı yalnızca BDDK kararı etkilemedi, enflasyon muhasebesine geçilebileceği ihtimali de kaybı körükledi” dedi. İspanyol BBVA kümesinin evvelki gün Garanti BBVA’da enflasyon muhasebesine geçeceğini açıklamasıyla bankalar ve şirketlerin kârlarının düşebileceği telaşının yatırımcıları korkuttuğunu vurgulayan Cibre, “TL varlıklarda şu anda borsadan öbür seçenek kalmadığı için yatırımcılar ne yapacağını şaşırmış durumda” diye konuştu.

‘Yabancı takas oranı yüzde 25’e iner’

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter, borsada yabancı çıkışının devam ettiğini lakin lokal yatırımcıların talebinin düşük faiz siyaseti nedeniyle birebir oranda düşmediğini belirterek, “Enflasyonda görünüm negatif ve Merkez Bankası’nın faiz aracını kullanmayacağı anlaşılıyor. Bu tabloda borsanın muhakkak bir basamağa kadar daima gidip gelmesi beklenir. Tıpkı lunaparktaki gondol gibi” dedi. Şu anda yabancı takas oranının yüzde 33’ün biraz üstünde olduğunu belirten Çifter, “Bu oran tarihi taban olsa da önümüzdeki periyotta yüzde 25’lere kadar gerileyebilir” diye konuştu.

Haberin Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Sıradaki içerik:

Borsa lunapark gondolu gibi…