e
sv

Cardano, en çok kimlik avı saldırısına maruz kalan üçüncü kripto projesi oldu

56 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Kimlik avı saldırıları kripto para dolandırıcılarının en çok başvurduğu yöntemler arasında gösterilirken araştırmalara göre Cardano (ADA) bu yöntemle saldırıya maruz kalan 3. kripto projesi konumunda bulunuyor.

Bir VPN sağlayıcısı tarafından paylaşılan bilgilere göre son 3 ayda Cardano ağı, 191 kimlik avı saldırısına uğradı. Listenin başında 662 saldırıyla Blockchain bulunurken Luno, 277 kimlik avı saldırısıyla ikinci sırada yer aldı. Poloniex ve Magic Eden için 72 ve 67 saldırı kaydedilirken bu kuruluşlar ilk 5 arasında yer aldı. En büyük kripto para borsası Binance için son 3 ayda 59 kimlik avı saldırısı kaydedildi.

Kripto projelerine saldırılar, 2022 yılında çeşitlenirken yılın ilk çeyreğinde 329 milyon dolarlık kripto paranın güvenlik ihlali yoluyla çalındığı biliniyor. Bu rakamın son bir sene içerisinde 1 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. 

Kripto para ekosistemi büyüdükçe kötü niyetli kişiler, mevcut düzenleyici eksikliğinde de cesaret bularak yatırımcıların fonları ele geçirmek için yöntemlerini geliştirmeye devam ediyorlar. Dolandırıcılar, özellikle endüstri hakkında bilgi eksikliği olan tüketicilere yöneliyor. 

Cardano dolandırıcılıkla ilgili uyarıda bulunmuştu

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, geçen yıl platforma yönelik dolandırıcılık girişimlerinin yerel tokeni ADA’nın yükselişiyle birlikte artabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Kripto para piyasalarında 2022 yılında görülen düşüşe rağmen dolandırıcılık faaliyetlerinin artışta olması ise ilginç bir detay olarak kaydedildi.

Cardano ile ilgili dolandırıcılık faaliyetleri özellikle Mayıs ayında piyasaya sürülen bir kimlik avı uygulamasıyla artış gösterdi. Kötü amaçlı uygulamayı indiren kullanıcılar, cüzdan bilgilerinin dolandırıcıların eline geçmesine izin verdi. Bu tür uygulamalar, genellikle sosyal medya platformlarında token kazanma vaadiyle dağıtılıyor. 

Kullanıcıların kripto varlıklarını koruması için e-posta adreslerine gelen varlıklarınız dondurulacak ya da şu miktarda kripto para kazandınız gibi e-postaları dikkate almamaları ve hemen silmeleri öneriliyor. Ayrıca sosyal medya platformlarında ücretsiz token dağıtımıyla ilgili sahte kampanyalara itibar edilmemesi de son derece önemli.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Cardano, en çok kimlik avı saldırısına maruz kalan üçüncü kripto projesi oldu