e
sv

CoinMarketCap’in Sahte Hacimlere Karşı Yeni Hesaplama Yöntemi Nasıl İşleyecek?

46 Okunma — 05 Temmuz 2022 12:56
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyada kripto para birimleri ve kripto para borsaları hakkında bilgi edinmek için en çok kullanılan platformlar arasında liderliğe sahip CoinMarketCap, bu ününe rağmen zaman zaman borsalarda oluşan sahte hacimler konusundaki yetersizlikleri ile gündeme gelmiş ve eleştirilmişti.

İlk Değişim: Sadece Hacim Yetmeyecek Aslında tam olarak bu sebepten 2018 yılının Temmuz ayında algoritmasını değiştiren CmC, kripto para borsalarının yaptığı manipülasyonları engellemeyi amaçlamıştı. CmC, kendisi tarafından listelenmek isteyen borsaların sadece hacim olarak gerekli seviyeye gelmesi gerektiği iddialarını reddetti ve bundan sonra borsaların kuruluş tarihi ile 7 ile 90 günlük ticari hacmin dikkate alınacağını vurguladı.

İkinci Adım: Kullanıcılar Rapor Edebilecek Buna rağmen yine eleştiri almaya devam eden CmC, bundan aylar sonra geçtiğimiz Mart ayında yine algoritma değişimine gitti ve kullanıcıların da artık aktif rol oynayacağını açıkladı. O tarihlerde açıklama yapan CmC pazarlama sorumlusu Carylyne Chan şunları ifade etmişti:

CoinMarketCap’in attığı iki önemli adıma rağmen özellikle sahte hacim üretmeye yönelik çalışan firmalar da kendilerini geliştirdi ve son yapılan değişimden de anlaşılacağı üzere bu da tam olarak yeterli olmadı.

Sahte Hacim Yaratmanın Bedeli: 15.000 Dolar CoinDesk tarafından yapılan bir özel haberde, 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Alexey Andryunin bizzat bu işi yaptığını itiraf etmiş ve ilk 300 ile 500 arasında yer alan birçok kripto para projesi ile birlikte çalışıp bunlara sahte hacim ürettiğini vurgulamıştı. Andryunin bunu yapmak içinse 15.000 dolar gibi bir paranın yeterli olacağını belirterek işin aslında ne kadar kolay olduğunu göstermiş oldu. CoinMarketCap de bütün bunlar karşısında eli kolu bağlı durmak yerine, geçtiğimiz günlerde tamamen yeni bir yöntemi kullanıcılara sundu.

CoinMarketCap’in Yeni Yöntemi! 12 Kasım tarihinde yapılan duyuruda, CoinMarketCap’in yeni bir likidite sıralama yöntemine geçtiği belirtilmişti. Biz de bu yöntemin detaylarını siz değerli okuyucularımız için derledik ve bir araya getirdik.

Yeni ölçüt aslında temel olarak kripto para birimlerinin sıralanmasında ticari hacmin bakılan en temel unsur olmasını ortadan kaldırmayı hedefliyor. CoinMarketCap yetkilisi Carylyne Chan, duyuru esnasında bu değişimin sebebini ve yöntemini şu şekilde açıkladı:

CmC Likidite Ölçütü Nasıl Çalışıyor? Likidite ölçütü aslında borsaların emir defterlerinden defterin ortalama fiyatı, emir defterinin büyüklüğü (girilen emir sayısı) ve söz konusu işlem çiftinin likiditesi gibi unsurları bir araya getiriyor. Sadece tek bir ölçüte bağlı olmayan yeni hesaplama yöntemi, emrin ne kadar süre açık kaldığı gibi çeşitli konuları da analiz ederek bunun şişirilmiş bir hacim olup olmadığını ayırt ediyor.

24 saatlik aralıklarla piyasadaki işlem çiftlerini tarayan hesaplama yöntemi, küresel zaman dilimlerini de hesaba katarak her bir ülkeye göre ayrı bir hesaplama yapabiliyor ve bu sayede örnek olarak Türkiye’nin aktif olmadığı saatlerde düşük hacim ve likidite hesaplaması yapılmasını engelliyor. Önceki sıralama yöntemi ile yeni yöntem arasındaki farkı görselle anlatan CmC, aslında farkı açık bir şekilde kanıtlamış oldu:

Binance gibi lider kripto para borsaları eski yönteme göre ilk 10 içerisinde bile yer alamazken, likidite bazlı ölçekte Binance’in birinci olduğu gözlemlenmekte. Ünlü veri sitesi bu yöntemi üç aşamada tam olarak piyasaya sürecek ve bunu ilk olarak piyasadaki işlem çiftlerine, sonra borsalara ve son olarak da kripto para birimlerine uygulayarak kullanıcılara sunacak.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

CoinMarketCap’in Sahte Hacimlere Karşı Yeni Hesaplama Yöntemi Nasıl İşleyecek?