e
sv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Taban Fiyatı Açıkladı

48 Okunma — 05 Temmuz 2022 12:18
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen taban fiyatı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde yaptığı açıklamada, taban fiyatın %30 oranında artarak 5500 TL olduğunu söyledi.

Enflasyonun sadece Türkiye’de değil, dünyanın gelişmiş devletlerinde de bir sorun teşkil ettiğini söyleyen Erdoğan, üretimi destekleyerek istihdamın gerilemesine müsaade etmediklerini vurguladı.

Yaşanan enflasyonun, yılbaşında yapılan minimum fiyat artırımının yetersiz kalmasına yol açtığını söyleyen Cumhurbaşkanı, bu sebeple taban fiyatın yine belirlendiğini tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının tamamı şu formda:

“Türkiye bir müddettir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi programını uygulamaktadır. Evvel salgın sonra savaşın bozduğu global ekonomik nedenlerle karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın meselesidir. Ülkemizde enflasyon sayıları farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın tahliline verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme aslına dayalı iktisat programına nazaran yapıyoruz. Global üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü periyotta Türkiye kendi gereksinimini karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde olumlu istikamette ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek önlemleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Amacımız çalışanları yalnızca enflasyona ezdirmeden hayat pahalılığı karşısında desteklemektir.

Yılbaşında önemli artışlar yapmıştık. Emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Minimum fiyatta devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların minimum fiyat kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir müddet sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde bir artış yapılacak. Minimum fiyatların de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük. Kurul toplantıya çağırıldı. Yeni bir minimum fiyat sayısı belirledik. Taban fiyata temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 orta artış yapıyoruz. Taban fiyat net 5500 lira olacak. Emekçi başına devletimiz patronlara de 100 lira takviye verecek”

Sıradaki içerik:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Taban Fiyatı Açıkladı