e
sv

Döviz – Dolar Powell’ın Gelecekteki İndirimleri Önemsememesiyle Sakin; Hong Kong Mercek Altında

59 Okunma — 05 Temmuz 2022 12:24
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – ABD’nin ekonomi verileri öncesinde dolar Cuma günü çoğunlukla sakin seyretti.

Dünya Çin ve ABD’nin anlaşılmaz ticari ateşkesini beklerken, Amerikan doları bu hafta yaklaşık %0,2 düşüş yaşama yoluna girdi.

Hong Kong’daki çalkantı üzerine Çin’den sıkı önlem gelme tehdidi piyasaları diken üzerinde tuttu. Financial Times’a göre Başkan Xi Jinping şehrin başkanı Carrie Lam’e protestolara aman vermeme çağrısında bulunarak, “şiddet suçu faillerini cezalandırmak için şiddetli aksiyonlar almaya” teşvik etti.

Ancak FT ayrıca, konuya aşina olan kaynakların Çin’in Hong Kong ve Macau bölgelerini denetleyen üst düzey yetkililerin durumu daha da kötüleştirmekten korkarak şehir ziyaretini ertelediğini söylediklerini bildirdi.

Dolar endeksi 98,050’de pek değişmedi. EUR/USD ve GBP/USD 1,1025 ve 1,2880 dolardan fiilen değişmedi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ekonomide majör bir bozulma olması dışında ABD faiz oranlarında artık indirim olmayacağını net bir şekilde açıkladığı iki günlük Kongresel şahitliği de doları destekledi.

Geçen haftaki işsizlik başvurularındaki ılımlı artış ile zayıflayan ÜFE gereklilikleri karşılamadı ancak Cuma günü yayınlanacak olan ABD perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerinin gerilemeye ilişkin güçlü sinyaller göndermesi muhtemel.

Diğer yandan, Meksika ve Mısır merkez bankalarının indirimleri ile birlikte küresel eğilim faizleri düşürme yönünde. Hem peso hem de sterlin hamleleri doğal karşıladı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Döviz – Dolar Powell’ın Gelecekteki İndirimleri Önemsememesiyle Sakin; Hong Kong Mercek Altında