e
sv

Döviz – Dolar, Ticari Gelişmeler Beklenirken 1 Haftanın Düşük Seviyesinde

75 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:08
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Yatırımcılar ABD ve Çin’in ticaret savaşını sonlandıracak bir anlaşmaya yaklaşıp yaklaşmadığına dair yeni göstergeleri gözlerken, dolar Pazartesi günü 1 haftanın düşük seviyesine geriledi.

ABD dolar endeksi %0,11 düşüşle 7 Kasım’dan bu yana görülen en düşük seviye 97,77 puana düştü.

Çin devlet medyası Xinhua, iki tarafın Cumartesi günkü üst düzey telefon görüşmesinde “birbirlerinin esas endişeleri” ile ilgili “yapıcı tartışmalar” yaptığını belirtti ancak olası bir anlaşmanın zamanlamasına dair detay vermedi.

Döviz analiz firması ACLS Global’de kıdemli stratejist Marshall Gittler, “her şey umut verici görünüyor” dedi. “Ancak Çin bazı vergileri geri almayı anlaşmanın bir önkoşulu yaptı ve Trump’ın buna katılıp katılmayacağı belli değil.”

Güvenli liman yen karşısında dolar %0,17 artışla 108,91 oldu.

Euro hafif artışla 1,1062’ye yükseldi.

Döviz yatırımcıları politikanın gidişatı üzerine ipuçları için Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın Cuma günkü ilk büyük konuşmasını bekliyor.

Başbakan Boris Johnson’ın tüm Muhafazakâr Parti adaylarının 12 Aralık seçiminde Brexit anlaşmasını desteklemeyi vadettiğini söyledikten sonra, sterlin %0,4 yükselişle iki haftanın yüksek seviyesi olan 1,2946’ya ulaştı.

Ayrıca Muhafazakâr bir zafere işaret eden yeni kamuoyu yoklamaları ile de destek gördü.

Dolar ve tahvillerin Çarşamba günü yayınlanacak olan Fed’in son politika toplantısının tutanaklarına hassas olması muhtemel.

Commonwealth Bank of Australia’da döviz analisti Joseph Capurso, “tutanakların ABD ekonomisinin ‘güçlü’ ve mevcut para politikası düzenlemesinin doları destekleyecek şekilde ‘uygun’ olduğunu yinelemesi muhtemel” dedi.

Bununla birlikte, Cuma günü yayınlanan Ekim ayı ABD perakende satışlara ilişkin zayıf raporun önceki güçlü tüketimde çatlaklar olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Capurso: “tüketimdeki her zayıflık FOMC tarafından görünüme ilişkin maddi bir yeniden değerlendirmeyi garantileyebilir. Temel dayanağımıza göre, FOMC 2020’de faizleri yeniden düşürmeye başlayacak.”

–Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Döviz – Dolar, Ticari Gelişmeler Beklenirken 1 Haftanın Düşük Seviyesinde