e
sv

En Güçlü Milyarderler, Yılın Birinci Yarısında Büyük Kayıplar Yaşadı

64 Okunma — 07 Temmuz 2022 00:48
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En varlıklı milyarderler 2022’nin birinci yarısında 1.4 trilyon dolar kaybetti.

Bloomberg tarafından aktarılan bir habere nazaran Elon Musk, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg üzere insanların başı çektiği dünyanın en güçlü 500 ismi, 2022’nin birinci yarısında 1.4 trilyon dolar kaybetti. Bu, global milyarder sınıfı için şimdiye kadarki en büyük altı aylık düşüşü temsil ediyor. Mark Zuckerberg’in net serveti yarıdan fazla azalırken; Elon Musk’ın serveti neredeyse 62 milyar dolar, Jeff Bezos’un serveti ise yaklaşık 63 milyar dolar düştü.

Hükumet ve merkez bankaları, koronavirüsün patlak vermesinin akabinde gibisi görülmemiş teşvikler ile teknoloji şirketlerinden kripto paralara kadar her şeyin kıymetinin değerli ölçüde yükselmesini sağlamıştı. Artık ise merkez bankaları enflasyonla uğraş ederken; global borsalar düşüyor ve en güçlü milyarderlerin servetleri son iki yıldaki kazanımlarını kıymetli ölçüde siliyor.

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Tesla Inc., Haziran ayıyla sonlanan çeyrekte şimdiye kadarki en makûs çeyreğini yaşarken, Amazon Inc., dot-com balonunun patlamasından bu yana en büyük düşüşünü gördü.

Kayıplara rağmen Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran Elon Musk, 208.5 milyar dolarla dünyanın en güçlü insanı unvanını koruyor. Onu ise 129.6 milyar dolar ile Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos takip ediyor. Fransa’nın en güçlü ismi Bernard Arnault 128.7 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alırken; onu 114.8 milyar dolar ile Bill Gates takip ediyor.

Geçtiğimiz yıl metaverse atağı ile gözleri üzerine çeken Mark Zuckerberg, 60 milyar dolar ile 17. sırada yer alıyor. Ocak ayında 96 milyar dolar ile listeye giriş yapan kripto dünyasının önde gelen isimlerinden Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun serveti kripto piyasasındaki çöküşle birlikte bu yıl neredeyse 80 milyar dolar düştü.

Sıradaki içerik:

En Güçlü Milyarderler, Yılın Birinci Yarısında Büyük Kayıplar Yaşadı