e
sv

ETF Nedir? Blockchain ETF’leri Nasıl Çalışır?

72 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:54
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ETF nedir? Borsa yatırım fonları yani ETF’ler, yatırımcıların varlığın kendisini satın alma riski olmadan belli bir pazara girmelerine izin veren yatırım araçlarıdır.

Kripto para birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisini çevreleyen küresel algının oluşumu, yakın zamanda piyasaya sürülen borsa yatırım fonları (ETF) yoluyla yatırım ve trade için yeni yollar açıyor.

ABD düzenleyicileri, Bitcoin‘lere dayalı ETF’leri reddetmiş olsalar da, temeldeki teknolojiye dayanan ETF’lerin piyasaya sürülmesinin önünü açan Blockchain bazlı ETF’lerin piyasaya sürülmesini onayladılar.

Bu ETF’lerin çalışma mantığına bakacak olursak;

Bir ETF veya yatırım fonu ikili avantaj sunmaktadır. Yatırım fonu, birden fazla ürüne para yayarak çeşitliliği artırır ve işlemlerde gerçek zamanlı alım satım fırsatları sunar.

Bu tür Blockchain ETF’leri, bir endeksin performansının temelini alır ve ona göre değerlenir.

Temel Dizin ve Metodoloji

Bir ETF’in çalışmasının arkasındaki temel endeksi ve metodolojiyi bir örnekle inceleyelim.

BLCN ETF, Reality Shares Nasdaq Blockchain Ekonomi Endeksi adlı özel olarak tasarlanmış bir endeksin performansını izlemeyen ve bu şekilde yönetilen bir ETF’dir. Bu endeks, Blockchain teknolojisinin ve ilgili işletmelerin araştırma, geliştirme, destek veya kullanımında yer alan şirketlerden oluşmaktadır.

Endeks metodolojisi, her bir potansiyel şirket hissesine bu endekse dahil olmak için uygun aday olabilecek bir Blockchain puanı belirler. Bu puan, şirketin işinin Blockchain ekosistemine, Blockchain ürün olgunluğuna ve ilişkili ekonomik etkisine, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine, şirket sonuçlarına ve yeniliklere yapılan yatırım ve harcamalara nasıl katkıda bulunduğuna dair çeşitli faktörlere dayanmaktadır.

Bu faktör temelli metodoloji, bir Blockchain şirketinin ve işletmesinin potansiyelinin gerçekçi ekonomik karlar, yenilenmiş iş olanakları ve operasyonel yetkinlik için daha yüksek doğrulukla ölçülmesini sağlar. En iyi Blockchain puanlarına sahip 50 ile 100 şirket bu endekse girmeye hak kazanır ve aynı hisseler BLCN ETF’lerinde çoğaltılır. Endeks her altı ayda bir yeniden dengelenir ve ona göre de fiyatlanır.

Blockchain ETF’lerinin Riskleri

Hiçbir yatırım risksiz olmaz ve aynısı bu ETF’ler için de geçerlidir. Belli bir temaya dayalı yatırım olan Blockchain ETF’leri, düşük performans, uyumsuzluk veya Blockchain ekosisteminin başarısızlığı gibi doğal riskler taşımaktadır. Blockchain sistemleri için artan bir kabul seviyesi olsa da, bu konsept hala yeni bir aşamadadır ve genel ekosistemin gelişimine, Blockchain ağının güvenilirliği ve kararlılığına, yapılandırılmasına ve başarılı bir şekilde benimsenmesine bağlıdır.

Blockchain ETF’leri, ortak yatırımcıların Blockchain sektöründen yararlanmaları için yeni bir ufuk açmıştır. Blockchain teknolojisine inanan insanlar uzun vadede seçtikleri ETF’e yatırım yapabilirken, kısa vadeli veya gün içi trade fırsatları arayanlar da aktif olarak bir hisse senedi gibi işlem yapabiliyorlar.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

ETF Nedir? Blockchain ETF’leri Nasıl Çalışır?