e
sv

Fransa’da enflasyon rekor kırarken Avrupa borsalarında sert düşüş yaşandı

60 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Enflasyonu düşürmek için atılan agresif sıkılaştırma adımlarının, küresel ekonomide ciddi gerilemeye yol açacağına dair endişelerin baskısıyla, Perşembe günü Avrupa borsaları zorlu bir ayı karamsar bir hissiyatla bitiriyor.

DAX %2,2 düşerken CAC 40 %2,1 ve FTSE 100 %1,7 azaldı.

Avrupa’nın majör endeksleri bu ay büyük kayıplar yaşama yolunda. DAX %11’den fazla düşüşle başı çekiyor. Ukrayna’daki savaşın yakın zamanda biteceğine dair bir işaretin olmadığı, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) artan enflasyonla mücadelede faizleri artırmaya başlayacağı ve koronavirüs krizinden toparlanan ekonominin tutunma mücadelesi verdiği bir ortamda hissiyat çok zayıf.

Perşembe günkü veriler yüksek enflasyonun tüketicileri baskılamaya devam ettiğini gösterse de Almanya’nın perakende satışları Mayıs ayında aylık %0,6 yükseldi.

Bununla birlikte bu olumlu küçük haber, Fransa’da enflasyonun Haziran ayında %6,5 ile rekor seviyeye çıkmasıyla gölgede kaldı. Bu rapor, Cuma günü paylaşılacak olan Euro Bölgesi resmi TÜFE okumasının yeni bir rekora çıkacağı yönünde korkuları besledi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, bu hafta merkez bankasının yıllık forumunda yaptığı konuşmada Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun “istenmeyecek kadar yüksek” olduğu konusunda uyardı ve bankanın, enflasyonu %2 hedefine geri çekmek için “ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, atılan agresif sıkılaştırma adımlarının, ekonomide daha kapsamlı bir durgunluğa yol açma olasılığının olduğunu belirtti.

Kurumsal cephede; Uniper (ETR:UN01)  yaklaşık %20 düşüş yaşadı. Alman enerji grubu, Rus gaz tedarikinin azalmasına karşılık hükümetten yardım paketi desteği için Berlin’le görüşme halinde olduğunu söyledi.

Saab (ST:SAABb), GlobalEye Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı için İsveç hükümetinden sipariş aldıktan sonra %5 değer kazandı.

Bugün petrol sakin seyirde, OPEC+ toplantısı öncesinde bu yılki ilk aylık zararını yaşayacak gibi görünüyor.

Üretici grubun, Ağustos ayında da ufak bir üretim artışı yapacağını söylemesi bekleniyor. Grup, bu yıl daha önceki üretim kotalarını karşılamakta zorlandığı için üretimde daha büyük artış yapma imkanı pek yok.

Enerji Bilgilendirme Dairesinin verileri, 24 Haziran haftasında ham petrol stoklarında yaklaşık 2,8 milyon varil düşüş yaşandığını ancak rekor seviyedeki fiyatlar muhtemelen insanları dışarı çıkmaktan alıkoyduğu için benzin stoklarında artış olduğunu gösterdi.

WTI %0,2 düşüşle 109,53 dolar olurken Brent %0,2 azalarak 112,18 dolardan işlem gördü. WTI ayı %4 üzerinde ve Brent %2’den fazla düşüşle kapatma yolunda.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.813,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 değer kazanarak 1,0449’dan alıcı buldu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Fransa’da enflasyon rekor kırarken Avrupa borsalarında sert düşüş yaşandı