e
sv

FTX CEO’su 3 kripto şirketinin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi

58 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:12
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, son röportajında kripto para sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Forbes ile röportaj yapan Bankman-Fried, birkaç küçük ölçekli kripto para borsasının iflas ettiğini iddia ederken önümüzdeki dönemlerde iflas eden kripto şirketi sayısının artacağı konusunda uyarıda bulundu. Sam Bankman-Fried, kripto şirketlerinin son iki yılda kontrolsüz şekilde büyüdüğünü söylerken sert düşüşün ardından şirketlerin hazırlıksız yakalandıklarını dile getirdi. Bankman-Fried’a göre kripto şirketleri, çift hanelere ulaşan yüksek getiri vaatlerini sürdüremediklerinden dolayı iflasın eşiğine geldi.

FTX, son zamanlarda likidite kriziyle karşı karşıya olan Voyager Digital ve BlockFi’ye kredi açmayı teklif etmişti. Diğer yandan kripto kredi şirketi Celsius’un kurtarılamayacak boyutta bir riskle karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Diğer kötü durumdaki şirket olan Three Arrows Capital de şu an iflas riski en yüksek şirketlerden biri. 

Kripto şirketlerini iflasa sürükleyen nedenler

Birçok kripto şirketini iflasın eşiğine getiren gelişmeler, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle başladı. Ardından bu ayın başında Lido Staked Ethereum’un (stETH) Ethereum sabitliği kaybetmesi, bu varlığa yüksek miktarda yatırım yapan kripto şirketlerini zor duruma soktu. 

Bu olumsuz gelişmeleri tetikleyen ana faktör ise geleneksel piyasalardan geliyor. Enflasyonun küresel çapta artışı ve buna karşılık Fed’in faiz artışı başta olmak üzere sıkılaştırıcı para politikası araçlarını devreye sokması, yatırımcı fonlarının kripto paralar gibi riskli piyasalardan hızla çekilmesinin ana faktörü olarak görülüyor. 

FTX CEO’su, şirketinin ve Alameda aracılığıyla yapılan son kurtarma anlaşmalarının geri dönüşünden emin değil, ancak bu anlaşmaları, piyasa istikrarı ve müşteri menfaatleri için gerekli olarak görüyor. Diğer yandan son günlerde çıkan haberlerde FTX’in bu kredi anlaşmaları kapsamında BlockFi ve Voyager Digital’den hisse alabileceğini söyleniyor.

Bankman-Fried, Tether’a güveniyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, röportaj esnasında Tether’dan da bahsederek en büyük sabit kripto paranın kripto para krizini atlatabilecek kadar güçlü olduğunu söyledi. 

Bankman-Fried, USDT hakkındaki eleştirilerin asılsız olduğuna inanırken ortaya konulan bir kanıt olmadığını söylüyor. Bunun yanında Tether CTO’su Paolo Ardoino, kripto para krizinin derinleşmesi durumunda şirketin bu krizi atlatabilecek güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu dile getirmişti. 

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

FTX CEO’su 3 kripto şirketinin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi