e
sv

H&M hisseleri ikinci çeyrek kâr beklentilerini aştıktan sonra değer kazandı

61 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:32
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – H&M (ST:HMb) Çarşamba günü yükseldi. Hızlı moda devi ikinci çeyrek vergi öncesi kazancında yıllık %33 artışla beklentileri aştı.

Dünyanın en büyük ikinci giyim firması, mali kalemler hariç kârının, 3,87 milyar kron tahminlerine kıyasla 4,87 milyar kron olduğunu raporladı. H&M, kazançlardaki bu artışı tam fiyatlı ürünlerin satışındaki artışa ve düşük indirimlere bağlarken mağaza içi talebin de “önemli ölçüde” arttığını belirtti. Şirketin o dönem için brüt marjı %52,2’ye yükseldi.

H&M, performansı etkileyen çoğu COVID-19 kısıtlamaları bitmiş görünse de görünüme yönelik olumsuz rüzgarların devam ettiğini belirtti. Tedarik zincirlerindeki aksamalardan, enflasyondaki artıştan ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklı zorluklara da değindi.

Grup, savaştan dolayı Rusya, Ukrayna ve Belarus’taki işlerinin durmasının, Haziran ayında yerel para birimi cinsinden satışlarda öngörülen %6’lık düşüşe büyük katkısı olacağını söyledi.

H&M CEO’su Helena Helmersson, “Savaşla ilişkili durum ve işimize yönelik etkileri değerlendirilmeye devam ediyor.” dedi. “Müşterilere ve çalışanlarımıza ve bir bütün olarak işimize olan etkisini dikkate alan çözümler bulmak için çeşitli seçenekleri bilfiil araştırıyoruz.”

Öte yandan ikinci çeyrek için grup genelindeki satışlar, bir önceki yıla kıyasla %12 artarak 54,5 milyar krona yükselerek beklentileri aştı. Analistlerin beklentisi, 52,8 milyar kron satış olduğu yönündeydi.

Bu ayın başlarında şirket, koronavirüs kısıtlamalarının kısmen gevşetilmesi sayesinde Mart-Mayıs satışlarında %17 ile beklenenden daha yüksek bir artış raporladı. Ancak bu dönemdeki talep, yine de pandemi öncesindeki seviyelerin altında kaldı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

H&M hisseleri ikinci çeyrek kâr beklentilerini aştıktan sonra değer kazandı