e
sv

ICO ile 300.000 Dolar Topladı, 18 Ay Hapis Cezası Aldı!

56 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:26
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Maksim Zaslavskiy isimli bilgisayar mühendisi, 2017 yılında düzenlediği ICO projesi ile 1.000’e yakın yatırımcıdan toplamda 300.000 dolarlık bir fonlama elde etse de, ABD adaletinden kaçamadı ve tamı tamına 18 ay hapse mahkum edildi.

Yatırımcıları ICO İle Dolandırdı Cointelegraph kaynağının aktardığı habere göre, Brooklyn’de yaşayan iş adamı sadece bir değil, iki adet bu tip sahtekar ICO projesi düzenledi ve bunların elmas ile gayrimenkule endeksli olduğunu dile getirdi. Tabii ki böyle bir şey olmadığı ortaya çıktı ve Zaslavskiy 2018 yılının Kasım ayında menkul kıymet sahtekarlığından yakayı ele verdi.

Düzenlediği ICO’ların profesyonel bir ekip tarafından yöneltildiği bilgisini de yatırımcılara paylaşan Zaslavskiy, aslında projenin arkasındaki tek kişiydi. New York Doğu Bölge Mahkemesi Vekili Richard P. Donoghue konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

Zaslavskiy’in avukatı Mildred Whalen ise dolandırılan yatırımcılara paralarının iade edilmek istendiğini ancak kendilerinden kaynaklı olmayan sebeplerle bunu yapamadıklarını iddia etti. Whalen’in iddiası ise PayPal’ın müvekkilinin hesabını kapatması yüzünden iadelerin yapılamadığı, PayPal’ın engeli olmasa bütün yatırımcılara paralarının iade edilmiş olacağı yönünde.

ABD içerisinde ICO’larla ilgili en son karar Telegram’a yönelik çıkmış ve SEC milyar dolarlık ICO’yu durdurmuştu.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

ICO ile 300.000 Dolar Topladı, 18 Ay Hapis Cezası Aldı!