e
sv

İngiltere Merkez Bankası: Kripto Paraların Ele Alınması Gerek

83 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:56
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkelerin merkez bankaları kripto paralar hakkında görüşlerini bildirmeye ve bu mevzuda açıklamalar yapmaya başladı. Bu sefer İngiltere Merkez Bankası, yayımladığı raporda kripto paralara da yer verdi.

İngiltere Merkez Bankası, Kripto Paralara Değindi

‘a nazaran, İngiltere Merkez Bankası Mali Siyaset Komitesi (FPC), finansal istikrar raporunda kripto para ünitelerine kısaca değindi. Raporda, kriptonun finansal sistem için acil bir risk teşkil etmediği lakin ele alınması gerektiği bildirildi.

Rapor bilhassa, Kasım ayında 3 trilyon dolardan olan ve Haziran ayında 1 trilyon doların altına düşen kripto piyasasının keskin düşüşüne işaret etti. FPC, bu düşüş sırasında klâsik finanstaki kısımlara benzerlik gösteren birkaç güvenlik açığının ortaya çıktığını söyledi.

Bu güvenlik açıkları, şart dinamiklerine, satışların artmasına neden olan likidite uyumsuzluklarını ve kaldıraçlı konumların çözülmesini, fiyat düşüşlerinin artırmasını içeriyor.

Rapora nazaran kripto, finansal sistem için acil bir risk teşkil etmiyor fakat ele alınması gerekiyor.

Raporda stablecoinler için şu sözler yer aldı:

Ödemeler için kullanılan kimi stabilcoinler merkez bankası yahut ticari paralara misal muhafaza sağlamayabilir.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Bünyesine Dijital Varlık Yöneticisi Atadı

(FCA), Ulusal Ekonomik Kabahat Komutanlığı (NECC) yöneticisi Matthew Long’u yeni ödemeler ve dijital varlıklar yöneticisi olarak atadı. 

Komitede bu misyon yeni oluşturuldu. Long e-para, ödeme, kripto varlık piyasalarını denetleyecek ve ilgili siyaset geliştirmeye öncülük edecek. Long’un, Ekim ayında FCA’ya katılacağı bildirildi.

Sıradaki içerik:

İngiltere Merkez Bankası: Kripto Paraların Ele Alınması Gerek