e
sv

JPMorgan Yeni Bir Blockchain Çözümü Geliştirdi

53 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:32
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Başlıca küresel yatırım bankaları arasında yer alan JPMorgan (NYSE:JPM), nakit ve teminat transferlerini hızlandırmak için tasarlanan ve türev ürünler için uygulanacak olan yeni bir Blockchain tabanlı çözüm geliştirdi. Yapılan açıklamalara göre bu sistem, California merkezli fintech firması Baton Systems ile ortaklaşa geliştirildi ve transferlerin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesini hedefliyor.

Yeni Sistemin Özellikleri Mevcut süreç, teminat sahiplerinin birden fazla sistemi ve raporu manuel olarak koordine etmesini gerektiriyor. JPMorgan’ın tescilli otomasyon sistemi ile entegre olan yeni sistem teminat sürecine elle müdahaleyi ortadan kaldırıyor ve bu nedenle teminat iş akışını hızlandırıyor.

Yapılan açıklamalara göre platform, marjin işlemlerini ve teminat akışlarını otomatikleştiriyor ve kullanıcıların, JPMorgan ve katılımcı finansal kurumlar arasındaki varlık akışını görmelerini sağlıyor.

Bunların yanında açıklamalar bahsi geçen yeni sistemin JPMorgan’ın Quorum Blockchain platformuna dayanıp dayanmadığını belirtmiyor.

Süre Azalıyor JPMorgan’ın küresel operasyonları ve yatırım maliyet yönetimi başkanı Anthony Fraser, bu teknolojinin teminat süreçleri için gereken süreyi saatlerden gerçek zamana düşürdüğünü belirtiyor. Bunun yanında Fraser’a göre sistem süreyi azaltmanın yanı sıra yüksek verimlilik de sağlıyor.

Bilindiği gibi Blockchain teknolojisi daha önce de teminat süreçlerinde kullanılıyordu. Haziran 2019’da büyük borsa operatörü Nasdaq, 7/24 menkul kıymet teminat çözümü sağlayan Blockchain temelli bir proof-of-concept (PoC) gerçekleştirmişti.

Bunların yanında JPMorgan Ocak ayında yaptığı açıklamalarda Blockchain teknolojisinin bankalara ve ödeme sistemlerine fayda sağlayacağını dile getirmişti. Konuyla ilgili ayrıntıları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

JPMorgan Yeni Bir Blockchain Çözümü Geliştirdi