e
sv

Kripto krizi devam ederken Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik azalıyor

69 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:02
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Kripto kışı” madencilerin kazançlarını tüketip sektörde başka noktalara da sirayet ederken dünyanın en büyük kripto para ağında tüketilen elektrik neredeyse %50 oranında azalmış durumda.

Bitcoin ağındaki elektrik tüketimi 11 Haziran’dan bu yana üçte biri oranında düşerek yıllık 131 terawatt/saate geriledi.

“Programlanabilir para” Ethereum’da kullanılan elektrikte de yıllık 94 terawatt/saatten 46 terawatt/saate, piyasadaki en sert düşüşlerden biri gerçekleşti.

Kripto para ağındaki elektrik kullanımının kaynağı “madencilik”ten kaynaklanıyor. Bu amaçla özel olarak kurulmuş bilgisayarlar kripto para geliri kazanabileceğiniz dijital biletler oluşturuyor. İşlem, ağların güvenliğini destekliyor, ancak ağın tamamında büyük bir enerji israfını da beraberinde getiriyor.

Kripto paraların düşüşüyle birlikte elektriğin pahalı, cihazların düşük kapasiteli olduğu yerlerde kripto para madenciliğinden gelen kazançlar da düştüğü için buralardan kâr sağlamak imkansız hale geldi.

Digiconomist’ten Alex de Vries, düşük verimlilikle çalışan cihazlara sahip yatırımcıların piyasanın dışına itilmeye başladıklarını söylüyor:

Ethereum madenciliğinde ise normal bilgisayarlar kullanılabiliyor. Ancak verim almanın en iyi yolu çok güçlü grafik kartları kullanmak. Kripto madencilerin bu güçlü grafik kartları piyasadan silip süpürmesi de pek çok oyun bilgisayarı sahibini kripto paracılarla karşı karşıya getirmişti. Kripto madenciliği getirilerindeki çöküş ikinci el piyasasında grafik kartlarının çoğalmasına yol açtı, ancak De Vries bu kartlardan birini satın almanın biraz kumar içerdiğini söylüyor.

Yazar: Özgün Ersin

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kripto krizi devam ederken Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik azalıyor