e
sv

Kripto Para Piyasası Nedir?

58 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:14
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kripto paralar, finansal işlemleri yürütmek için şifreleme işlevlerini kullanan, internet tabanlı bir değişim aracıdır. Kripto para birimleri, merkeziyetsiz yapı ve şeffaflık için Blockchain teknolojisinden yararlanır.

Bir kripto para biriminin en önemli özelliği, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemesidir. Blockchain’in merkezileşmemiş doğası, kripto para birimlerini teorik olarak hükümet kontrol ve müdahalelerine karşı bağışıklı kılar.

Kripto para birimleri, private ve public key’ler kullanarak doğrudan iki taraf arasında gönderilebilir. Bu transferler, kullanıcıların geleneksel finans kurumları tarafından talep edilen yüksek ücretlerden kaçınmaları için minimum işlem ücreti ile yapılabilir.

Yukarıda özelliklerini saydığımız kripto paraların alınıp satıldığı bir piyasa da pek tabiiki mevcut. Bu makalede aslında değinmek istediğimiz konu, bu varlıkların oluşturduğu piyasalar.

Kripto paralar bir finansal asset olarak değerlendirildiği için aslında bu paraların alınıp satıldığı bir piyasa da mevcut. Her kripto parayı belli bir fiat para karşılığında satın alabilir veya bir kripto parayı direkt olarak diğer kripto parayla değiştirebilirsiniz. Örneğin elinizde 10.000 TL varsa ve BTCTRY fiyatı 50.000 ise 0,2 adet BTC alabilirsiniz. Bu BTC’yi dilerseniz direkt olarak ETH’ye veya başka kripto paralara çevirebilirsiniz. Elinizde bulunan bu kripto parayı ise hızlı ve ucuz bir şekilde dünyanın herhangi bir noktasına gönderebilirsiniz. Bu işlemleri standart yollar ile yapabilmeniz için; bir banka hesabınız ve bir kripto para borsasında kripto hesabınızın olması yeterlidir.

İşte bu işlemlerin dönmesi sonucunda oluşan piyasaya ise, kripto para piyasası diyoruz. Bu piyasaların vadettiği teknoloji ve gelişim ile birlikte ilerleyen dönemde daha derinleşeceğini ve trilyonlarca dolar değerinde olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kripto Para Piyasası Nedir?