e
sv

Kripto piyasası düşerken LUNC ve USTC pozitif ayrışmaya devam ediyor

73 Okunma — 08 Temmuz 2022 00:04
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Çöküş yaşayan Terra ekosisteminin kendi haline bırakılan kripto varlıkları Luna Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) son günlerde piyasadan pozitif ayrışan fiyat hareketlerine sahip.

Terra ekosisteminin başarısız kripto projesi algoritmik sabit kripto para TerraUSD, 1 dolar sabitliğini kaybettikten sonra serbest piyasa hareketlerine bırakıldı. Ayrıca Terra, yoluna yeni Blockchain ağıyla devam etme kararı aldıktan sonra kripto para Terra Classic USD (USTC) olarak yeniden markalaştı.

Son günlerde ise bu kendi kaderine terkedilmiş iki kripto varlık, piyasanın tersine ciddi yükselişle görüyor. USDTC, son bir haftada 0,08 dolardan 0,099 dolara kadar yüzde 1.130 oranında muazzam bir yükseliş gördü.

Luna Classic (LUNC) ise son bir haftalık periyotta 0,00005 dolar bandındaki dip seviyeden 0,00015 dolara kadar çıkarken yüzde 178 oranında önemli bir yükseliş kaydetti.

USTC ve LUNC neden yükseliyor?

Son derece yüksek spekülatif hareketlere maruz kalan iki kripto paranın neden yükseldiğine dair somut bir gelişme bulunmuyor. Görünürdeki en geçerli sebep iki kripto varlığın da kripto para yatırımcıları tarafından popüler kalmaya devam etmesi.

Mayıs ayındaki çöküş öncesi iki altcoin de piyasanın en büyük 10 altcoin’leri arasında bulunuyordu ve işlem hacmi oldukça yüksekti. Bunun yanında sosyal medyada LUNC ve USTC kripto varlıklarının hâlâ trend olmaya devam ettiği görülüyor.

Yatırımcılar, Do Kwon ile Terraform Labs’ın derinleşen soruşturmasına bağlı olarak yeni Blockchain ağıyla yeniden piyasaya sürülen LUNA tokeninin beklentileri karşılayamamasından dolayı LUNC ve USTC varlıklarını dip seviyelerinde spekülatif hareketlerle canlı tutmaya devam ediyor.

Diğer yandan piyasada USTC’nin 1 dolar sabitini kaybettikten sonra 1 sente sabitlenmesi için bir çalışma yapıldığına dair söylentiler var.

LUNC, Metaverse girişiminde ödeme aracı olarak kullanılacak

LUNC ile ilgili son gelişme ise yakın zamanda kurulan ve StarShip adı verilen bir Metaverse girişiminin, LUNC’yi ekosistemin yerel tokeni olarak kullanacağı açıklaması oldu. Metaverse girişimi ayrıca ödeme olarak alacağı LUNC tokenlerinin yüzde 1,2’sini yakacağını da duyurdu.

Bununla birlikte Terra ekosisteminin orijinal kripto varlığı yeni LUNAt/USD da son 24 saatte yüzde 15 değer artışıyla 2,5 dolar bandına kadar yükseldi. Ancak kripto para, piyasa sürüldükten sonra ulaştığı zirve seviyesi 20 dolar bandından yüzde 90 oranında düşüşle yoluna devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Kripto piyasası düşerken LUNC ve USTC pozitif ayrışmaya devam ediyor