e
sv

Küresel piyasalar, ticaret görüşmelerine dair olumlu haberlerle yükselişte

68 Okunma — 05 Temmuz 2022 00:40
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Ticaret görüşmeleri piyasaların gündeminde ilk sırayı almaya devam ediyor ve gelen her haber de fiyatlarda oynaklık yaratıyor. Hafta başında ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları ile düşüş yaşayan piyasalar bugün Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un açıklamaları ile yeniden yükselişte.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Çin ile yapılan üst düzey görüşmelerin ilk aşamasında anlaşmaya çok yaklaşıldığını açıkladı. ABD Başkanı Trump’ın da duruma vakıf olduğu ve ilk aşamanın tamamlanmak üzere olduğunun açıklanması ile bugün gelişen ülke piyasalarındaki yükseliş hızlandı.

Küresel ekonomi üzerinde en büyük tehdit olarak görülen ticaret savaşlarındaki anlaşmanın büyümeyi destekleyeceği beklentisi ile bugün risk iştahı yeniden artarken altın ise dünkü kazancını geri verdi.

Dün 1,475$ seviyesine çıkan altın bugün yeniden 1,462$ seviyesine gerilerken yen ve frank da dolar karşısında zayıfladı.

Erdoğan ve Trump görüşmesinde risk olarak görülen başlıklarda somut bir karara varılmaması ile dolar karşısındaki kazançlarını geri veren TL, bugün sınırlı geri çekilme yaşıyor. USD/TRY kuru bugün en yüksek 5,7695 seviyesini görmesinin ardından son saatte 5,75 üzerinde EUR/TRY ise 6,35 seviyesinde işlem görüyor.

Dün açıklanan olumlu sanayi üretimi verisinin ardından bugün açıklanan perakende satışlar da bir yılın ardından ilk defa yükseldi ve ekonomide en kötünün geride kaldığı beklentisi kuvvetlendi, ancak işsizlik oranının %14’e yükselmesi istihdam tarafında henüz istenen toparlanmanın başlamadığını gösterdi.

Günün devamında TCMB’den yıl sonu TÜFE beklentisi ve ABD’den imalat- sanayi üretimi ile perakende satış rakamları izlenecek.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Küresel piyasalar, ticaret görüşmelerine dair olumlu haberlerle yükselişte