e
sv

MicroStrategy’den sonra El Salvador da Bitcoin alımı yaptı

69 Okunma — 10 Temmuz 2022 12:04
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan eden ilk ülke olan El Salvador, Bitcoin rezervlerini artırmaya devam ediyor.

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş devam ederken El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ortalama 19.000 dolar fiyatla 80 BTC daha alındığını duyurdu. Bukele, Twitter iletisinde Bitcoin’i ucuza aldığı için memnuniyetini dile getirdi.

Bu son hareket, El Salvador’un Bitcoin ile ilgili planlarını devam ettiğinin en önemli göstergesi oldu. Diğer yandan bilançosunda en çok Bitcoin’i tutan kurumsal şirket MicroStrategy, 29 Haziran tarihinde ortalama 20.817 dolar fiyatından 480 BTC (10 milyon dolar) daha aldığını duyurdu.

Orta Amerika ülkesi, son olarak 9 Mayıs tarihinde 500 BTC satın almıştı. O tarihte ortalama 30.744 dolar fiyatından alınan BTC’nin toplam değeri 15 milyon dolardı. Son alımın ise daha düşük kaldığı görülürken El Salvador, aynı zamanda şimdiye kadarki en ucuz fiyattan Bitcoin alarak ortalama maliyetini aşağı çekmiş oldu.

Kripto paralar, 2022 yılının ilk yarısı geride kalırken ayı piyasası koşulları, bu dönemde sert şekilde hissedildi. Bunun yanında Bitcoin’in geleceğine inanan El Salvador, ilk yarının son ermesiyle birlikte 20.000 doların altında Bitcoin alımı gerçekleştirerek yeni bir hamle yapmış oldu.

Bu ayın ortasında ülkenin Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, El Salvador‘un Bitcoin çöküşünden etkilenmediğini söylerken satmadığım sürece zarardayız diyemeyiz açıklaması yapmıştı. Son alım işlemiyle birlikte El Salvador’un BTC rezervi toplamı 2.381 Bitcoin’e yükseldi.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin, Haziran ayının son gününde 20.000 dolar desteğinden 18.600 dolar bandına kadar bir düşüş yaşadıktan sonra kapanışa doğru 19.940 dolara doğru toparlandı. Bitcoin, yeni ayın ilk gününde 20.000 doları test etse de satış baskısının devam etmesinden dolayı sabah saatlerinde yeniden 19.500 doların altına çekilmiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

MicroStrategy’den sonra El Salvador da Bitcoin alımı yaptı