e
sv

Newton (NEW) Nedir? Nasıl Çalışır?

73 Okunma — 07 Temmuz 2022 00:46
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2017 Aralık ayında resmi olarak tanıtımı yapılan Newton platformunun amacı ekonomik büyümeden herkesin faydalanmasını sağlamak ve topluluk ekonomisi için bir altyapı oluşturmak.

Newton (NEW) Nedir? Newton Projesi, toplum temelli ekonomi için altyapı oluşturmayı ve yönetişim, işbirliği ve teşvikler ile ilgili hizmetler sunarak, kurumsal ekonomiye katkıda bulunan herkese fayda sağlayan yepyeni bir topluluk temelli ekonomi tasarlamayı amaçlıyor. Tüm dünyaya dağılmış şekilde hizmet veren Newton ekibi farklı ülkelerden, e-ticaret girişimcilerinden ve diğer endüstri uzmanlarından oluşuyor.

Newton, temel Blockchain teknolojisi olan New Chain, dağıtık depolama hizmeti New Net ve New IOT dahil olmak üzere eksiksiz bir teknoloji mimarisinden oluşuyor. Temel teknoloji katmanının üstünde Newton, gerçek ticari değeri olan DApp’leri desteklemek için dijital kimlik ve kredi, tedarik zinciri, dijital pazarlama, işlemler ve ödemeler, güvenilir fiziksel kanallar, öz-finans gibi bir Hiper Değişim Protokolüne sahip bir platform. Bunun ilk örneği olarak da Newton platformunun sunduğu ilk hizmet New Mall olarak karşımıza çıkıyor.

Newton üzerinde çalışan ilk uygulama olan New Mall, Blockchain teknolojisini e-ticaret ile birleştiren online bir alışveriş platformu olarak hizmet veriyor.

Öte yandan Newton Projesi, hem insanları hem de makineleri kapsayan dünyanın ilk akıllı topluluk sistemini yarattığını ifade ediyor. Bu sistem geleneksel iş modeliyle karşılaştırıldığında, örgütsel yapı, işbirliği, teşvik mekanizmaları, verilerin mülkiyeti ve işlem maliyetleri açısından belirgin avantajları olan bir sistem.

Topluluk ekonomisinin alt yapısı olan Newton platformunda şu hizmetler bir arada yer alıyor: Uygulama katmanı, Protokol katmanı ve Temel teknoloji katmanı.

Newton Nasıl Çalışır? Newton, NewPay ve NewMall gibi mevcut Dapps’ları desteklemek için eksiksiz bir teknoloji mimarisine sahip. Bu teknoloji altyapısı, geliştiricilerin Newton Ekosisteminde Dapps’leri sürekli geliştirmeleri için tüm unsurları içeriyor:

 • Temel Teknik Katmanı: “NewChain” temel zinciri
 • Dağıtılmış depolama hizmeti New Net ve New IOT
 • Protokol Katmanı
 • Uygulama Katmanı: Dapp Katmanı

Newton Projesi’nin başarılı bir Dapp geliştirme örneği olan New Mall Blockchain ve e-ticareti birleştiren bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Newton teknolojisi sayesinde büyük ticari aracıları ortadan kaldırıyor ve tüketicilerin ve diğer katılımcıların tüketimden yararlanmalarını ve alışverişi yeniden yapılandırmalarını sağlıyor.

NEW Nereden Alınır? Gelecekte tarım, tedarik zinciri, finans, ödeme işleri ve oyunlarda kullanılması hedeflenen Newton platformunun yerel kripto para birimi NEW’i MXC ve BiKi gibi borsalardan satın alabilirsiniz.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Newton (NEW) Nedir? Nasıl Çalışır?