e
sv

Pazartesi Günü Piyasalarda Takip Edilecek 5 Olay

68 Okunma — 10 Temmuz 2022 00:16
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Suudi Arabistan kadere boyun eğdi ve Aramco’nun İlk Halka Arzının (IPO) fiyatını düşürdü – ancak yine de dünyanın en büyük arzı olabilir. Hong Kong borsası polis ve öğrenciler arasındaki en şiddetli çatışmalara karşı koyuyor. HP Xerox’un teklifini reddetti ve hafta sonundaki Boris Johnson'ın Muhafazakarlarının parlamento çoğunluğunu kazanma yolunda ilerlediğini ve Brexit çıkmazını çözebileceğini göstermesinin ardından sterlin yükseldi.

İşte 18 Kasım Pazartesi günü finansal piyasalarda bilmeniz gerekenler:

1. Suudi Aramco gişe bombasını düşürdü

Suudi Arabistan uluslararası yatırımcılardan gelen zayıf talebe karşılık Suudi Aramco petrol şirketinin ilk halka arzına ait planlarını küçülttü.

Aramco artık yerel borsada hisselerinin yalnızca %1,5’ini satmayı amaçlıyor; bu, 100 milyar dolarlık anlaşma umudunun dörtte birine zar zor denk geliyor. Ayrıca aralığın en üst seviyesinde değerleme beklenirken, 1,6-1,71 trilyon arasında %15 daha düşük bir fiyat aralığı duyurdu.

ABD, Kanada ve Japonya’daki arzı pazarlama planları rafa kaldırıldı. Bu, arzı tamamen yerel yatırımcılara satmaya bağımı kılıyor. Bloomberg’e göre, Suudi Arabistan Parasal Yetki Kurumları işleri kolaylaştırmak için daha küçük perakende yatırımcılara nakit yatırımında iki kez borçlanma ve kaldıracı ikiye katlama imkânı sunacak.

2. Polis Hong Kong’da öğrencilerle çatışıyor ancak borsa yükseliyor

Hong Kong’daki protestolar hafta sonu hızlanmaya devam etti. Polis ve protestocular şehir üniversitesinin kampüslerini kontrol altına almak için sonuçsuz bir şekilde saatlerce çatıştı. 150’den fazla tutuklama var.

Demokrat Milletvekili Hui Chi-fung Reuters’a yaptığı açıklamada, “polis kampüse şiddetli bir şekilde saldırmayabilir ancak kaçmaya çalışan insanları yakalamaya çalışıyorlar gibi görünüyor” dedi.

Bununla birlikte polis eyleminin şiddet ve ölüm sayısında daha fazla artış olmadan öğrenci direnişini alt edebileceği umutları ile Hong Kong borsa endeksi %1,4 yüksek kapattı.

3. Borsalar yüksek açılacak

ABD borsaları altı haftalık önlenemez rallisini genişleterek yeni yükseklerde açılmaya hazırlanıyor. Bu, ABD ve Çin’in anlaşmaya yaklaştıklarını ortaya koyan yeni kanıtlar olmasa da görünüşte çok yakında bir çeşit ticaret anlaşmasına varacağına olan güveni yansıtıyor.

Dow 60 puan yükselirken, S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 artış kaydetti.

S&P 500 şirketlerinin %92’si Eylül ayına kadar olan çeyrek dönem için raporlama yapmışken, FactSet’e göre kazançlarda görülen ortalama yıllık düşüş %2,3 civarında. Eğer bu eğilim doğrulanırsa, 2016 ortalarından bu yana kazançlarda görülen en büyük yıllık düşüş olacak – ayrıca üç yıl içinde kazançlardaki en uzun düşüş dizisi de tamamlanmış olacak.

Diğer kurumsal gelişmelerde HP'nin (NYSE:HPQ) Xerox’tan (NYSE:XRX) gelen birleşme teklifini oybirliği ile reddettiği var.

4. Muhafazakârlar anketlerdeki öncülüğünü artırırken sterlin yükseliyor

Yeni bir kamuoyu anket turunun Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakâr Parti’sinin açık ara liderliğini onaylamasının ardından, sterlin yükseldi ve altı ayın yükseğine yakın işlem yaptı.

Hafta sonu yayınlanan anketler, sol kanat İşçi Partisi’ne öncülük eden Torylerin %15-17 arasında olduğunu gösterdi. Bu, İngiltere’nin oy çokluğu seçim sisteminin kestirilemeyen sonuçlarına rağmen, siyaset bilimcilerinin partinin çoğunluk elde etmesini garantilemeye yetmesi gerektiğini söylediği bir oran.

Kampanya son ayına girerken, her iki taraf da vergiler ve harcama üzerine çok daha pahalı sözler veriyor. Johnson Brexit’in faydalarıyla ilgili şüpheleri olan işletmeleri kazanmayı umarak Pazartesi günkü bir mitingde kurumsal gelir vergisindeki indirimi özetleyecek. Sterlin %0,5 artışla 1,2967 dolar olurken, Euro karşısında yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesinde 1,1720’den işlem gördü.

5. Trump’ın elektronik sigaralar üzerine vereceği kararın ertelendiği bildirildi

Wall Street Journal’ın idari bir yetkiliye değindiği raporuna göre, Başkan Donald Trump endüstriden ve kullanıcılardan gelen ısrara karşılık elektronik sigara ve diğer ürünlerine kısıtlama getirme kararını erteledi.

Trump Eylül ayında, sağlık sebepleriyle çoğu elektronik sigara ürününün ABD pazar yerlerine girmesini yasaklamakla tehdit etmiş ve gelecek stratejilerini kurdukları ürünlerin yasadışı ilan edileceği korkusuyla tüm majör tütün şirketlerinin hisse senetlerini büyük oranda düşürmüştü.

Gazeteye göre, Trump yakın gelecekte endüstrinin temsilcileri ile buluşacak ancak net bir sonuca varıp varmayacağı belli değil.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Pazartesi Günü Piyasalarda Takip Edilecek 5 Olay