e
sv

SABAH Bülteni:   Piyasalar yeni istikrar noktasına ‘acı çekerek’ ilerliyor…

62 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:06
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Küresel mali piyasalar, salı günü maruz kaldıkları ‘mükemmel fırtınadan’ sonra dün günü bir nebze de olsun daha sakin geçirdi. Artan resesyon kaygıları karşısında global piyasaların yeni istikrar noktasına hakikat ‘acı çekerek’ ilerliyor. Ne mi demek istiyorum? Biraz açalım.

Resesyon tasaları nedeniyle çabucak hemen tüm varlık sınıflarında baş gösteren satışlar bilhassa emtia fiyatlarında daha dikkat cazibeli bir boyut aldı. Mesela Brent cinsi petrolün varil fiyatı son 4 ayda (savaş sonrası görülen tepeye göre) %30 gerileme kaydetti. Yalnızca Brent cinsi petrolde salı günü düşüş oranı %12 olarak gerçekleşti ve varil fiyatı 98,50 dolara kadar gerileyerek ruhsal düzeyin de altına sarktı. Kelam konusu periyotta altının %12 gümüşün is %24 gerilediğine şahitlik ettik (şaşırdık mı? Hayır). Örnekleri çoğaltmak da mümkün. Lâkin, gelmek istediğim nokta çok açık: Resesyon dertlerinin talep üzerinde kurduğu baskı, emtia fiyatlarını da ister istemez aşağı itiyor. Mesela, iktisadın yavaşlayacağı bir ortamda petrole talep neden artsın ki? Bu olgu da ister istemez enflasyonist baskıların yumuşamasına neden olacaktır. Durum bu türlü olunca, merkez bankaları da gösterdikleri şahin pençelerini geri çekmek durumunda kalacaklarını (faiz artırımları duracak) düşünüyoruz.

Piyasalarda var olan resesyon fiyatlamasının da genel çizgileri ile hâlâ korunduğunu söyleyebiliriz. ABD Doları inançlı liman edası ile değerlenmeye devam ederken, DXY 20 yılın tepesinde ve 107 düzeyinin kıyısında salınıyor. EURUSD paritesi 1,01’li düzeylere gerileyerek doları yakalamanın (1:1) bir tık uzağında süreç görüyor. Kapanan tüm konumlar akabinde doların talep edilmesi, güçlü seyrin bir süre daha korunabileceğini düşündürüyor.

EURUSD paritesi açısından ‘parite’ düzeyi yüksek sesle korunmaya devam ederken, İngiltere’de devam eden hükümet krizi de derinleşiyor. Sıhhat ve maliye bakanlarının istifası akabinde Başbakan Johnson’un istifasını isteyen parti yetkilisi sayısının da arttığını görüyoruz. Siyasi krizin daha da derinleşmesi ile GBPUSD paritesi dün 1,18’li düzeylere kadar gevşedi. Gözümüz, aşağıda, pandemi devrinde test edilen 35 yılın tabanı olan 1,14 düzeyini takip ediyor; tıpkı bir sniper gibi…. Sessizce.

İçeride ise USDTRY kuru ile CDS risk priminin kol kola yükselişi devam ediyor. Dün kamunun takviyesinin ivme kaybetmesi ile kurun doludizgin 17,25 düzeylerine varan bir yükseliş kaydettiğini gördük. Teknik mânâda risk üst istikametli görünüyor. Daha gerçek bir yaklaşımla, TL’de yaşanan kıymet kaybı, izlenen mevcut iktisat programının da doğal bir sonucu olarak okunmalıdır. CDS risk primi ise 858 puan ile 2008 global kriz periyodunun de ötesinde süreç görürken, borsa cephesinde, bir müddettir devam eden kayıpları akabinde dün %1,5 civarında yükselişle nefes aldığını gördük. Haftalık grafiklerde ise pay senetlerine yönelik riskin aşağı istikametli olduğunu düşünüyoruz.

Gece geç saatlerde ABD’de açıklanan bir evvelki FED toplantısının tutanakları, üyelerin tıpkı çizgilerini (şahin) koruduğunu gösterdi. Sürpriz bir tabire de rastlamadık. Enflasyonla savaş konusunda kaybedilen kredibilitenin kazanılması konusunda duruş ve telaffuzlar korunurken, Temmuz’da yüklü olarak 75 baz puan artırım hedefleniyor.

ABD borsaları dün akşamı küçük çaplı yükselişler ile tamamladı. Sabah saatlerinde Pasifiğin öteki ucunda hava daha da hoş. Gösterge endeks Tokyo borsası %1,5 üstte süreç görünüyor. Bugün G20 Dışişleri Bakanları Doruğu takip edilecek. Data takviminde ise her hafta perşembe günü olduğu üzere içeride TCMB haftalık para ve banka istatistiklerini inceleyeceğiz. Dışarıda ise, her ayın birinci cuması açıklanan ABD resmî istihdam verisi öncesinde öncü bir gösterge olan özel dal ADP istihdam verisini takip edeceğiz. Menüde ayrıyeten Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları da bulunuyor. Hava genel çizgiler ile sabah saatlerinde hudutlu da olsa olumlu görünüyor.

Bloomberg Emtia Endeksi

Bloomberg emtia endeksi genele yayılan satışların gölgesinde son  20 günde %20’den fazla geriledi. Bu hareketin büyük bir kısmı son 2 günde gerçekleşti. Teknik mânâda çok satış bölgesine geçildiğini de görüyorum. Lâkin, şimdilik havanın emtianın gerisinden esmediğini / esmeyeceğini çarçabuk söyleyebilirim.

USDTRY

Kamunun süregelen takviyesinin dün öğlenden sonra yavaşladığını düşünüyoruz. Keza, kurun yükseliş isteğine karşı kamunun rastgele bir direnç göstermediği dünkü günde USDTRY kuru süratle 17,25 düzeyine varan bir yükseliş kaydetti. BDDK kararı sonrasında 16 düzeyinin tabanlarına kadar hızla  yaşanan gerilemenin kalıcı olmayacağın savunmuştuk. Hakikaten kur dün BDDK öncesi düzeylere geri döndü. Teknik mânâda geçen haftanın kapanış barını beğenmediğimizi paylaşmıştık. Risk üst istikametli görünüyor.

Borsa İstanbul 100 endeksi

2,550 endeks düzeyinin aşağı istikametli (turuncu) geçilmesi sonrasında düşüş ivme kazandı. Daha da aşağıda 2,300 düzeyinin tabanlarına hakikat bir hareket ihtimali göz gerisi edilmemelidir.

Emre Değirmencioğlu, Küme Müdürü, Kıbrıs İktisat Bankası

Barış Soydan:  Altın ve Euro’daki büyük çöküş sürüyor… Dolar 17.23 TL…

Fed toplantı notları uygunca korkuttu: Resesyon değil enflasyon hedefte

Petrol ayıları kanın tadına baktılar ve durmuyorlar…

Sıradaki içerik:

SABAH Bülteni:   Piyasalar yeni istikrar noktasına ‘acı çekerek’ ilerliyor…