e
sv

SABAH Bülteni:  Uygulanan siyasetler enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor!

62 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:46
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

KKTC’de ada genelinde üretim yetersizliğine paralel günlerdir devam eden elektrik kesintilerinin gölgesinde, hayat âdeta felç olmuş durumda. Dün ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı pozisyonda olması, dünyada gündemin nispeten sakin bir seyir izlemesine neden oldu. Bizler de bu kuvvetli şartlarda, bilgisayarımızın güç gücü yettiği kadar, internetin çalışmadığı bir ortamda, kısa bir bültenle güne yorumlamaya çalışacağız.

Dün, TÜİK Haziran ayı enflasyon datalarını açıkladı. Aylık TÜFE artışı piyasa beklentilerine paralel %4,95 olurken yıllık gerçekleşmeyi de %78,62 düzeyine taşıdı. Yurtiçi ÜFE aylık bazda %6,77 artarken, yıllık sayısı %138,31 olarak gerçekleşti. Enflasyon sayıları ile ilgili ayrıntılı bir tahlil yapmayı çok da gerekli duymuyoruz. Yaz aylarında bile besin enflasyonu ezber bozarak %2,1 artış kaydettiği bir ortamda söylenecek çok da bir şey açıkcası yok. Mevcut siyasetlerin birebir doğrultuda devam etmesi durumunda, sene sonuna bel bağlanan baz tesiri de manasını kaybedeceğini düşünüyoruz. Uygulanan siyasetler enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor.

Enflasyon verisine piyasa yansısının ise epey sığ kaldığını söyleyebiliriz. Enflasyonun beklentiler dahilinde gelmesi ve TCMB’nin de siyaset duruşunun değişmiyor olması, USDTRY kurunu 16,80 düzeylerinde tutarken, borsa cephesinde ise satışların derinleştiğine şahitlik ettik. Son periyotlarda iktisat idaresinin bilhassa de BDDK’nın almış olduğu peşi sıra kararların ekonomik aktivite üzerinde yarattığı baskı, pay senedi piyasalarında da hissedilmeye başlandı. İşin üzücü tarafı ise, otoritelerin son periyotta devreye aldığı tedbirler, mevcut meseleleri çözmek bir yana, kıymetli sayılabilecek ölçüde yan tesirler de doğurmaya başladı.

Özellikle bankacılık cephesinde tesirli olan satışların gölgesinde, ana endeks günü %1,55; bankacılık endeksi ise %2,74 gerileyerek tamamladı. Günlerdir bültenlerimize, bankacılık endeksi için kabaca 1,923 endeks düzeyine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek ikazda bulunmaya çalışıyorduk. Dün endeks günü 1,922 düzeyinden tamamladı. Haftalık kapanışın da ön plana çıkardığımız düzeyin altında olması durumunda, uzun müddettir var olan yükseliş trendinin de sorgulanmasına neden olacağını düşünüyoruz! Buraya bir kere daha mim koymuş olalım.

Dün ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı olmasının getirdiği dinginlik akabinde bu sabah global bazda temkinli optimist bir seyirle güne başlıyoruz. Hava nispeten optimist olsa da, inançlı liman doların güçlü seyrini de koruduğunun altını çizmek gerekiyor. Bugünün data takviminde gerçek efektif döviz kurunun takip edeceğiz. TCMB’nin enflasyon kıymetlendirme raporunu ve Hazine ihaleleri de takip edilecek.

Türkiye cephesinde, enflasyonist ortamda, parayı ‘mala bağlama’ eğiliminin bir karşılığı olarak, taşıt kredilerinde yaşanan patlamayı her hafta bültenlerimize taşıyoruz. Buna paralel, dün açıklanan Otomotiv Distribüterleri Derneği (ODD) datalarına nazaran, araba ve hafif ticari araç perakende satışı Haziran’da kuvvetli seyrini koruyarak 80.7bin seviyesinde gerçekleşti.

Kıbrıs İktisat Bankası Günlük Bülteni, Emre Değirmencioğlu, Küme Müdürü

Nomura, büyük iktisatların birçoklarının gelecek 12 ayda resesyona girmelerini bekliyor

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada: Nato baş Nato mermer

Merkez Bankası’ndan TL için yeni bir hamle-daha

Sıradaki içerik:

SABAH Bülteni:  Uygulanan siyasetler enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor!