e
sv

Seyahat Ödemelerimizi Kripto Paralarla Yapabilir miyiz?

54 Okunma — 10 Temmuz 2022 00:46
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gün geçtikçe kripto paraların kullanımı artıyor ve bu gelişimin turizm sektörünü de etkilemesi aslında şaşırtıcı değil. Seyahat sırasında nakit para taşımak yerine kripto paraların kullanılması şüphesiz çok daha kolay. Günümüzde kripto para yerine kredi ve banka kartları kullanılıyor. Ancak bu ülkenin para birimine çevirerek gerçekleştirildiği için maliyeti yüksek olabiliyor.

İş yerleri için, kripto paralar ile ödeme almak da geleneksel yollara göre daha verimli. Çünkü gerçekleşen bütün işlemler Blockchain‘de güvenli bir şekilde kayıtlı tutuluyor. Günümüzde şirketler gerçekleşen işlemler için veri tabanı sistemleri ve güvenlik önlemleri almakta. Bu da maliyeti yüksek bir harcama olabiliyor. Bununla birlikte hackerlar tarafından da sürekli saldırı tehdidi altında kalıyorlar. İş yerleri için mantıklı bir ödeme aracı olan kripto paralar, düşük ödeme komisyonları ve ülke para birimlerinden bağımsızlığı ile seyahatin gelecekteki ödeme yöntemi olabilir.

Kripto Paralarla Ödeme Yapmak Çok Daha Güvenli Olabilir

Yurt dışında seyahat ederken bağlandığımız kablosuz ağlar, otel rezervasyonları, sosyal medya uygulamaları gibi internette onlarca mecrada ayak izimizi bırakıyoruz. Bu da hackerlar’ın işine yarıyor. Geçtiğimiz yıl içinde 15.4 milyon kişinin kredi kartı bilgisi çalındığını bunların da büyük bir bölümünün seyahate çıkan kişiler içinden gerçekleştiği bilgisi kripto paralar ile ödeme yapmayı çok daha mantıklı kılıyor.

Bunların yanında komisyon oranlarının düşük olması ile şirketler Bitcoin ile ödemelerde daha avantajlı fiyatlar sunabiliyorlar. 2014 yılından 2018 yılına kadar, online uçak bileti satış şirketi Expedia, Bitcoin ile ödemelerde kredi kartı ile ödemelere nazaran avantajlı fiyatlar sunuyordu. CheapAir ‘in da Bitcoin ile sattığı bilet sayısı 5 milyonu aştı.

Feliz Weis 18 ay boyunca 27 ülkeyi ziyaret etti ve amacı sadece Bitcoin harcayarak, Bitcoin’in global bir para birimi olduğunu kanıtlamak. Weis’in kuralları banka kullanmadan, öncelikli olarak Bitcoin kullanarak hayatını idame ettirmek.

Alıcı ve satıcı için kripto paranın kullanımı için avantajları son derece net. Bitcoin’in fiyatı daha stabil olduğunda, şirketlerin Bitcoin ödemelerinde aldıkları finansal risk de azalacak. Böylece ileride Bitcoin kullanımın öncelikli olarak seyahat sektöründe gelişmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Seyahat Ödemelerimizi Kripto Paralarla Yapabilir miyiz?