e
sv

Tether CTO’su Ardoino: “Hedge fonları, USDT’yi açığa satmaya çalışıyor”

48 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:06
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Tether‘in CTO’su Paolo Ardoino, yaptığı son açıklamada hedge fonlarının en büyük sabit kripto para USDT’yi açığa satmaya çalıştığını doğruladı.

Paolo Ardoino, bazı hedge fonların kalıcı sözleşmeleri kullanarak ve spot piyasalarda açığa satış yaparak DeFi havuzlarında dengesizlikler oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı. Ardoino, bu çabalar başarılı olsaydı, bu hedge fonlarının USDT’yi oldukça düşük bir fiyattan geri satın almadan önce milyarlarca dolar değerinde baskı yaratacaklarını söyledi.

Tether CTO’su Tether’in sabitliğini bozmayı başaramayan bu girişimlerin şimdi USDT’yi ödünç aldıkları adil değeri olan 1 dolardan geri almaları gerektiği yoksa iflasla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. 

Ardoino, bu ayki likidite krizinin, borç verenlerin ve hedge fonlarının Tether’a bulaşmayı akıllarından bile geçirmediklerini gösterdiğini savundu. Ardoino, şirket adı vermemiş olsa da, Celsius ve Three Arrows Capital, yüksek riskli yatırım stratejileri nedeniyle iflasla karşı karşıya son girişimler.

Ardoino, piyasadaki likidite krizine karşılık Tether’in bir aydan fazla bir süredir tam değerinde ve 16 milyar USDT’yi başarıyla yönettiğini sözlerine ekledi.

Genesis, müşterilerinin Tether’i açığa sattığını doğruladı

Son aylarda çeşitli kaynaklar Tether’in açığa satış raporlarını aktarırken, Wall Street Journal bugün bir firmanın itirafını yayımladı.

Genesis Global Trading’in kurumsal satış başkanı Leon Marshall, geleneksel piyasadaki hedge fonlarının aracılık yoluyla Tether’i açığa sattığını iddia ediyor. Marshall, bu işlemlerin yüz milyonlarca dolar değerinde olduğunu söyledi.

Leon Marshall, ABD ve Avrupa merkezli hedge fonlarının genellikle Tether’in açığa satışıyla fırsatlar aradığını, Asya’daki kripto para şirketlerinin işlemin alıcı tarafı olduğunu da sözlerine ekledi.

Hedge fonları neden Tether’i açığa satma girişiminde bulundu?

Kurumların, Tether için baskı yaratma olasılığı olan açığa satış işlemlerini neden yaptığına dair net bir açıklama bulunmuyor. Ancak Genesis Global Trading Kurumsal Satış Başkanı, şirketlerin, mevcut ekonomik koşullar ve artan enflasyona karşı pozisyon almaya çalıştıklarını iddia etti. Bunun yanında USDT’nin desteklenen varlıklarına yönelik endişeler de bu açığa satış faaliyetlerini tetikleyen bir faktör olarak görülüyor. 

Geçen ay itibarıyla Tether’in desteklenen varlıklarında Çin finansal varlıklarının yoğun olduğu ve Evergrande’ye yatırım yaptığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Tether CTO’su Ardoino ise hızlı bir şekilde bu söylentileri yalanlamıştı.

Bilindiği gibi Mayıs Ayında Terra ekosisteminin algoritmik sabit kripto varlığı UST, benzer bir eyleme maruz kalmış, gerçekleşen yüksek miktardaki açığa satışlar neticesinde kripto varlık sabitliğini kaybedip ekosistemin çöküşünü tetiklemişti. 

Son gelişmelere göre benzer bir operasyon, kripto piyasalarının en büyük sabit kripto varlığı için yapılmaya çalışıldığı bildirildi. Piyasa genelindeki yorumlara göre Tether’in bu işlemler sonucu sabitliğini kaybetmesi, kripto ticaretinin büyük bir bölümünü oluşturduğu içi, kripto para piyasalarında çöküşün daha da şiddetli olmasına neden olabilirdi.

Yazar: Günay Caymaz 

Sıradaki içerik:

Tether CTO’su Ardoino: “Hedge fonları, USDT’yi açığa satmaya çalışıyor”