e
sv

TL varlıklar artan risk iştahı ile yükselişine devam ediyor

70 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:40
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – ABD ve Çin arasındaki müzakerelerde ABD Başkanı Trump’ın çelişkili açıklamalarda bulunması ile olumlu hava gölgelendi ve küresel piyasalar önceki hafta düşüş yaşadı. Geçen hafta içinde Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un anlaşmanın ilk evresinin çok iyi gittiğini ve yakın zamanda sağlanacağını açıklaması ile yeniden yükselişe geçen küresel piyasalarda bu hafta başında da ivme devam ediyor.

Hong Kong’daki protestoların sertleşmesi ile geçen hafta içinde gerileyen Asya hisselerinin de bugün yükseliş yaşamasıyla en çok gelişen ülke piyasaları değerlendi. TL varlıklar ise bugün ön sırada yer alarak en çok değerlenen varlıkların başında yer alıyor.

Günün ilk yarısında 106 bin puanı aşan BİST 100 deki alımlar sürüyor ve endeks gün içinde en yüksek 107 bin 128 bin puana çıkarak günlük kazancını %2’ye taşırken BİST Bankalar da 151 bin puana çıktı.

Kur tarafında da TL’deki iyimserlikle düşüş yaşanıyor. Gün içinde en yüksek 5,7520’yi gören USD/TRY son saatte 5,72’ye gerilerken EUR/TRY de 6,3278’e geriledi. CDS tarafındaki düşüşle beraber gösterge faiz %12’ye indi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

TL varlıklar artan risk iştahı ile yükselişine devam ediyor