e
sv

Uluslararası Ödemeler Bankası, bankaların kripto yatırımları hakkında görüş sundu

117 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:40
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Kripto para piyasalarına olan mesafeli yaklaşımıyla bilinen Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), yayımladığı son raporda bankaların kripto varlık yatırımlarıyla ilgili kriterleri ortaya koydu.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından yayımlanan 30 Haziran raporunda, bankaların rezervlerinin yüzde 1’i kadar kripto para tutabileceğine yönelik bir görüş sunuldu.

Kripto varlıklar belirli kriterlere göre gruplandırıldı

BCBS raporunda kripto varlıklar, belirli kriterleri karşılama koşuluna göre iki gruba ayrıldı. Raporda bankaların grup 2 kategorisine dahil olan kripto varlıklara yapılan yatırımın, banka rezervinin yüzde 1’ini aşmayacak şekilde yapılması önerildi.

BCBS tarafından belirlenen kriterlere göre grup 2 kategorisindeki varlıklar, belirli kriterleri karşılamayan standart kripto paralar, sabit kripto paralar ve tokenize edilmiş geleneksel varlıklardan oluşuyor. Diğer yandan grup 1 kategorisi ise belirlenen koşulları karşılayan sabit kripto varlıklar ve tokenize edilmiş geleneksel varlıklardan oluşuyor.

Bankalar için uluslararası standartları belirleyen kurum, bu raporuyla yüksek riskli varlıklar olarak tanımlanan kripto paralara hangi oranda yatırım yapılması gerektiğiyle ilgili standartları belirlemiş oldu. Kurum, ayrıca olası gelişmelere bağlı olarak önerilen oranların ve kategorize etme kriterlerinin güncellenebileceğini de belirtti.

Diğer yandan Uluslararası Ödemeler Bankası’nın belirlediği yüzde 1 sınırı, küresel bankacılık devlerinin rezervleri göz önüne alındığında potansiyel olarak milyarlarca dolara ulaşabilir.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Basel Bankacılık Denetim Komitesinin, son yayımladığı rapor ile önceki raporlara göre kripto varlıklara karşı ne kadar ihtiyatlı davransa da tutumunu yumuşattığı şeklinde yorumlandı.

BIS, kripto paralara karşı şüpheli yaklaşan kurumlar arasında

Uluslararası Ödemeler Bankası, geçmiş dönemlerdeki yorumlarıyla kripto paralara karşı şüpheli bir yaklaşımı olduğunu açıkça belli etti.

Yakın zamanda BIS tarafından yayımlanan bültende kripto varlıkların, hiçbir zaman para özelliği taşıyamayacağını ve devamlı olarak yüksek ücretler ve ağ tıkanıklığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Uluslararası Ödemeler Bankası, bankaların kripto yatırımları hakkında görüş sundu