e
sv

Yatırımcılar merkez bankalarının politik gidişatını izlerken dolar sakin kaldı

59 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:02
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Yatırımcılar, artan enflasyona karşı merkez bankalarının politik adımlarını değerlendirirken dolar Salı günü sakin seyretti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 103,95 puanda pek değişmedi.

Avrupa’da hissiyatı baskılayan gelişme, son ekonomi verilerinin zayıflığı oldu. Almanya’da GfK’nin tüketici iklimi endeksi, halkın büyük zamlarla boğuşmasından dolayı -26,2 olan bir önceki aya göre Temmuz ayı için -27,4’e düştü. Aynı dönem için Fransa’nın tüketici güveni de beklentilerin altında kaldı.

Yatırımcılar, diğer büyük ekonomilerden gelen benzer okumaların yanı sıra bu işaretlerin, merkez bankalarının agresif sıkılaştırma adımlarıyla ilgili beklentileri düşürüp düşürmeyeceğini anlamaya çalışıyor. Büyük faiz artırımlarının genel ekonomide durgunluğu tetikleyebileceğine dair endişeler, bazı yatırımcıların doların nispeten güvenli kollarına koşmasına neden oldu.

Bu hafta ilgi, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Portekiz’deki yıllık forumunda. Bugünkü etkinlikte konuşan Başkan Christine Lagarde, merkez bankasının Temmuz ve Eylül aylarında faizleri artırmayı istediğini tekrarlayarak fiyatları düşürmek için “ne gerekiyorsa yapacağını” da sözlerine ekledi. Bununla birlikte bunun esnek bir plan olacağını vurguladı.

Lagarde’ın açıklamalarından sonra EUR/USD ikilisi %0,07 artışla 1,0589’a yükseldi.

Öte yandan Avrupa’da GBP/USD ikilisi, %0,07 düşüşle 1,2256’ya geriledi.

Çin’de USD/CNY %0,05 değer kaybederek 6,6886’ya düştü. Günün erken saatlerinde Çin Halk Bankasının Yöneticisi Yi Gang, merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için politikayı genişlemeci tutacağını söylerken Pekin’deki yetkililer, deniz aşırı yolcular için koronavirüs kısıtlamalarını kısmen gevşettiğini duyurdu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yatırımcılar merkez bankalarının politik gidişatını izlerken dolar sakin kaldı