e
sv

YENİLEME 1-Basında bugün-18 Kasım Pazartesi

85 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:04
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 18 Kasım (Reuters) –

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

— İletişim Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi kamuda sosyal medyanın daha etkin kullanılması için çalışma başlattı.

— TOKİ, son 10 yılda 540,926 konut üretti. İlk sırayı 106,297 konutla İstanbul adı. TOKİ, son 10 yılda borcunu ödeyemediği için 1,125 konutun satışını feshetti.

— Türk tarımının geleceği masaya yatırılıyor. 15 yıl aradan sonra Tarım ve Orman Şurası'nda önemli ve ilginç konularda “beyin fırtınası” yapılacak.

— Yapılan son araştırmaya göre, Türkiye'de kullanıcıların elektrikli araçlara olan ilgisi artarken, altyapı yetersizliği, halen bu ilgiliyi eyleme dönüştürme konusunda çekince yaratıyor.

— İran'da benzin zamları sonrası başlayan protestolar sürerken, 1,000'den fazla kişi gözaltına alındı, dükkanlar kapandı, ülkede internet kesildi.

HÜRRİYET

— Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yarın Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Gündemde Suriye konusunda yürütülen diplomasi trafiği var.

— Şehir hastanelerinden geri adım yok. Sağlık Bakanı Koca, hastanelerin, KÖİ'den çok devlet bütçesinden yaptırılacağına dair açıklamasının “istismar edildiğini ve saptırıldığını” söyledi.

— Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na bütçeden bu yılın ilk 10 ayında geçen yıla göre %16 artışla 14 milyar lira aktarıldı.

— Çiftçilerin ve tarım işçilerinin sigortalılığını artırmak için prim borcuna “hasat dönemi ödeme kolaylığı” getiriliyor.

— Yerli otoya deneyimli yönetici. Amerika, Avrupa ve Asya kıtasında pek çok projenin yöneticiliğini yapmış Sergio Rocha, TOGG'un Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi oldu.

— Venedik'te geçen hafta yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle yükselen suların kente verdiği zarar 1 milyar euroya ulaştı.

SABAH

— FETÖ'nün en kapsamlı davasında sona yaklaşılıyor. Davada 364. celse tamamlanırken, şu ana kadar 475 sanıktan 357'si dinlendi.

— EYT'nin maliyeti en az 100 milyar TL. Bu durumdakilerin emekli olmaları ve 20 yıla yakın maaş almaları durumunda devlete gelecek ağır yük ise yıllık 754 milyar lirayı geçiyor.

— Yerli oto Gebze'de bulunan Bilişim Vadisi'nde üretilecek. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi'nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

— Hükümetin gıdada spekülatif artışla mücadelesi sürüyor. Ticaret Bakanı Pekcan, yerli üreticiyi korumak için bir dizi önlem aldıklarını belirterek, “”Gümrük vergilerinin düşürülmesi ve tarife kontenjanının açılması bunlardan birkaçı” dedi.

— Irak'ta hükümet karşıtı gösterilere destek veren Şii lider Sadr, “Vatan, çalışmaktan daha önemlidir” diyerek greve gidilmesi çağrısı yapınca dört kentte tatil ilan edildi.

DÜNYA

— Türk turizmciler 31 ülkede 87 otele imza attı. Turizm sektöründe son 20 yılda yaşanan hızlı gelişmeler dünyada bölgesel Türk markalarının doğmasına yol açtı.

BIST 100 endeksinde 1.5 yıldır bir türlü aşılamayan 106,000 seviyesine gözler çevrildi. Bu seviyenin aşılması durumunda 110,000 ve 115,000 seviyeleri gündeme gelecek.

— Brisa CEO’su Cevdet Alemdar: Milli otomobilin lastiklerine talibiz.

— 26 mesleğe daha belge zorunluluğu geldi. Belge zorunluluğu getirilmiş meslek sayısı 143'e yükseldi.

— AB'ye aktarılacak Ar-Ge fonunu Türk bilim insanları kullanacak.

— Madencilik sektörü, akaryakıt fiyatlarına ÖTV muafiyeti, ruhsat iptallerinin zorlaştırılması gibi hususların yeni madencilik kanununda yer alması çağrısında bulundu.

— Airbus ürün geliştirme birimi, 2030'ların başlarına kadar emisyonsuz, 100 koltuklu bölgesel bir uçak üretebileceğini açıkladı.

CUMHURİYET

— Kılıçdaroğlu'ndan EYT'ler için “Ben bu işte yokum” diyen Erdoğan'a yanıt: EYT'yi biz çözeceğiz.

— Uçakta BMC rötarı. Yerli savaş uçağı projesinde “yandaş motor” ısrarı iki yıllık gecikmeye neden oldu. Rolls Royce, BMC ortaklı TRMotor ile anlaşmaya zorlanıyor.

— TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer: Beyaz eşyada ÖTV'nin tamamen kalkması taraftarıyız. Çünkü beyaz eşya lüks bir tüketim ürünü değil.

— Organik tarıma destek azalıyor. Yüreğir Ziraat Odası'na göre bu durum destekten yararlanan 100,000 üreticiyi yıkacak.

— Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Şugayev, S-400'lerin 2020 baharına kadar kullanıma hazır hale getirilerek TSK'nın hizmetine verileceğini söyledi.

— Almanya'da son iki yıldır farklı eyaletlerdeki seçimlerde yükseliş içinde olduğu gözlenen Yeşiller Partisi'nin kongresinde, Suriye harekatı nedeniyle Türkiye yaptırım çağrısı yapılan bir önerge kabul edildi.

SÖZCÜ

— Kılıçdaroğlu, “Saat başı 2 milyon dolar faiz ödeyen bir ülkenin ekonomik krizden kurtulma şansı var mıdır” diye sordu.

— Enerji Bakanı Dönmez, soru önergesine verdiği cevapta, Kaz Dağları'nda ruhsat alan firma sayısının 44 değil 155 olduğunu ve bunlara 279 ruhsat verildiği açıkladı.

— Bu yılın 10 ayında 1.2 milyon kişi krediler yüzünden icralık oldu. Toplam icra dosyası ise 21.3 milyona çıktı.

— İsrafın hesabının verilmesini isteyen Genel Sağlık-İş Başkanı Bacaksız: Şehir hastanelerini hemen kamulaştırın.

— Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen Devlet Demiryoları'nın 2.5 milyar lira zarar ettiği ortaya çıktı.

— ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran'da akaryakıt zammı sonrasında başlayan protestolar hakkında destek açıklaması yaptı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

YENİLEME 1-Basında bugün-18 Kasım Pazartesi