e
sv

YENİLEME 1-Basında bugün – 23 Eylül Pazartesi

350 Okunma — 27 Mayıs 2022 09:04
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 23 Eylül (Reuters) –

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

— BM'deki Kıbrıs görüşmeleri için KKTC'den bir heyet de New York'ta olacak. KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Federal bir çözüm olmaz.

— Yeni yargı paketiyle beş yılın altındaki ceza kararlarına temyiz yolu açılacak. Bu yolla istinafta beş yılın altında cezası kesinleşmiş yaklaşık 30,000 kişi yeniden yargılanabilecek.

— Geçen yıl 550,000 ziyaretçi ağırlayan TEKNOFEST, bu yıl 1.7 milyon ziyaretçi rekoruyla hedefini aştı.

— TOKİ Başkanlığı'nın borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik kampanyasına başvurular bugün başlıyor.

— Enerjisa CEO'su Ziya Erdem: Güçlü finansallarımız ve azalan borçluluk oranlarımızla yatırıma devam edeceğiz.

— Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde dün, hükümet karşıtları tarafından düzenlenen eylemlerde göstericiler bir alışveriş merkezini işgal etti.

HÜRRİYET

— ABD'nin Güney Caroline Senatörü Lindsey Graham: Türkiye'nin F-35 programına dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli.

— Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'ya desteğine devam eden Amerika, önceki akşam yaklaşık 200 TIR'a yüklenmiş yeni bir sevkiyat yaptı.

— BM FAO Asya Bölgesi Daimi Temsilcilerinden Abdus Sobhan Sikder, “Türkiye'de yapılan tarım faaliyetleri bölgedeki diğer ülkeler tarafından da uygulanmalı” dedi.

— Enerjisa CEO'su Ziya Erdem ve ekibinin hesaplarına göre Türkiye, bu yıl ilk altı ayda yağışlar sayesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık enerji tasarrufu yaptı.

— Son dört ayda sekiz aylık satış olur mu? Yükselen öngörüye göre otomotivde son çeyrekte teşvik görünmüyor.

— İran'ın Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur, İngiltere'ye ait Stena Impero adlı tankerin serbest kalacağını bildirdi.

SABAH

— Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank TEKNOFEST'te açıkladı: Halkımız milli teknoloji hamlemizi sahiplendi. Türk astronot çalışmalarımız başladı.

— Amerika'ya 100 milyar dolarlık çıkarma. 12 sektörde işbirliği, ilave gümrük vergilerinin kaldırılması başta olmak üzere hedefe ulaşılması için atılacak adımlar Başkan Erdoğan ve Trump tarafından onaylanılarak paylaşılacak.

— Ekonomide rekabet önce kurda kendini gösterdi. Ardından ticaret savaşlarına evrildi. Şimdi de hemen her ülke faiz indirimine gitti.

— Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, tarımsal yerli üretim için 200 milyon metrekare Hazine arazisi çiftçilere kiraya verilecek.

— Nissan, 1 milyon adetlik pazar potansiyeline sahip dokuz ülkeyi Türkiye'ye bağladı.

DÜNYA

— Merkez Bankası, finansal istikrarı desteklemek amacıyla yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırdı.

— Dünya ile rekabet eden iklimlendirme sektörü hammadde alımındaki uygulamadan şikayetçi: Hammaddede “korumacılık” ihracata engel.

— İTO Başkanı Şekib Avdaviç, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine karşın özel bankaların kredi faizlerini uygun seviyelere düşürmemesini eleştirdi.

— İşçi-işveren uyuşmazlıklarında yapılan 10 başvurudan altısı arabulucuyla çözüldü.

— Nissan SUV liderliğini elektrikliye taşıyacak. Japon marka, 2020'de Türkiye’ye gelecek Nissan Leaf ile elektrikli segmentinde liderlik hedefliyor.

— TÇMB CEO'su İsmail Bulut: Beton yol tasarrufuyla her dört yılda bir Avrasya Tüneli yapılır.

— İklim Zirvesi'nden dört temel beklenti: 2050'de net sıfır emisyon; yeni hiçbir kömür yatırımı yapmamak; kirleticilerin ödeyeceği bir vergi rejimi ve fosil yakıtlara teşviğe son verme.

CUMHURİYET

— CHP lideri Kılıçdaroğlu: Erken seçim doğru değil. Ancak bir süre sonra bunlar ülkeyi yönetemedikleri gerçeğiyle yüzleşecekler. Dolayısıyla “Seçime gitmek zorundayız” diyeceklerdir.

— Suriye'de güvenli bölge konusu netlik kazanmamışken Erdoğan'dan ABD'ye kritik ziyaret. Günden Fırat'ın doğusu.

— Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren: Rakamlar iner çıkar, önemli olan Türkiye'nin çağdaş, hür ve adil bir ülke olmasıdır.

— Arı öldü, verim düştü. Ayçiçeğinde kullanılan ilaç, arı kolonilerinin %80'ine zarar verdi. 5 ton bal almayı bekleyen arıcı 500 kilo bal alabildi.

— İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook'un finansal sorunlar nedeniyle iflasın eşiğinde olduğu belirtildi.

— İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin Körfez'e ek asker gönderme kararına sert tepki gösterdi: Bölgeden uzak durun.

SÖZCÜ

— ABD'nin PKK aşkı kabak tadı verdi. Amerika Suriye'nin doğusunda yeni yönetimler kurup paçavralarını sınırımıza astırdı.

— Yargı reformu detayları belli oldu. Meclis'e sunulan ilk pakete göre; haber verme sınırını aşmayan düşünce açıklamaları suç olmayacak. Tutukluluk süresi azalacak.

— PWC raporuna göre, dünyanın en büyük ekonomileri için 2050'de tablo büyük ölçüde değişecek. Çin, dünyanın en büyük ekonomisi olurken, Hindistan ikinci sıraya yerleşecek.

— Yabancı yatırımcılar oynaklığı sevmiyor. Enerjisa CEO'su Ziya Erdem, yabancı yatırımcılar konusunda piyasada istikrar olması gerektiğine işaret etti.

— Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye'deki ihracatçı ve ithalatçılar artık ticaret işlemlerinin ortalama ne kadar süreceğine ilişkin tahmini bilgiye Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı üzerinden ulaşabilecek.

— Doğu Akdeniz'deki 3 trilyon dolarlık doğalgaz rezervi için kurulan ortaklığa Türkiye'nin dostu Katar'dan sonra Filistin de katıldı.

Sıradaki içerik:

YENİLEME 1-Basında bugün – 23 Eylül Pazartesi