e
sv

100 milyon olarlık Harmony soygununun arkasında Kuzey Kore mi var?

61 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:52
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kötü geçmişiyle bilinen Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’un, Harmony’den 100 milyon dolar değerinde kriptoyu çalan saldırganların arkasında olduğu iddia edildi.

Blockchain analitik firması Elliptic tarafından ortaya atılan bu iddia, son yıllarda Lazarus Grubun hareketlerine bakıldığında doğru olabilir. Kuzey Koreli suç örgütü son yıllarda pek çok benzer soygunla anıldı.

Lazarus’un arkasında Kuzey Kore var

Geçtiğimiz hafta Harmony, Horizon Köprüsü’nin saldırıya maruz kaldığını ve yaklaşık olarak 100 milyon dolar değerinde Ethereum çalındığını açıkladı. Kısa bir sürenin ardında, Harmony ekibi saldırıyı yapan kişiler için “küresel bir insan avı” başlattı. Analitik firması Elliptic Enterprises, Harmony saldırısının yüksek ihtimalle Lazarus Group (Kuzey Kore devleti tarafından desteklenen bir siber suç kuruluşu) tarafından yapıldığını aktardı. Şirketin düşüncelerine göre çalınan fonları aklama çabaları, daha önceki soygunlarda kullanılan hamlelerle ile benzer.

Bunun yanı sıra Elliptic, soygunun nasıl gerçekleştiğine dair detaylar da sundu.

Lazarus Grubu, protokolün güvenlik sistemi aşabilmek için Asya Pasifik bölgesindeki Harmony çalışanlarının kullanıcı adı ve şifre bilgilerini ele geçirdi. Kontrolü ele geçirmesinin ardından suçlulular gece saatlerinde çalınan varlıkları değiştirmek için otomatik aklama yöntemlerini tercih ettiler. Ele geçirilen 100 milyon doların %40’ından daha fazlası bir Tornado Cash ile aktarılmaya başladı. Elde edilen bilgilere göre Kuzey Kore, kripto suçlarında açık ara en üstte yer alan ülkelerden biri. Öyle ki, yıllardır yetenekli bilgisayar korsanları, bazı hükümetleri ve özel şirketleri hedef alarak 2017-2022 yılları arasında 1,5 milyar dolardan fazla dijital varlık ele geçirdi.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

100 milyon olarlık Harmony soygununun arkasında Kuzey Kore mi var?