e
sv

Almanya’da enflasyonun düştüğünü gösteren veriler, Avrupa piyasalarına yardımcı olamadı

62 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:28
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Majör merkez bankalarının toplantısı öncesinde ekonomik gerilemeyle ilgili endişeler, Çarşamba günü Avrupa borsalarında düşüşe yol açtı.

DAX %1,1 düşerken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,5 geriledi.

Avrupa’daki hissiyat, Wall Street’teki kayıpların ardından Çarşamba günü zayıfladı. Veriler, yüksek enflasyonun yılın ikinci yarısında ekonomide büyük bir yavaşlamaya yol açabileceği korkuları üzerine ABD’de tüketici güveninin Haziran ayında 16 ayın en düşük seviyesine indiğini gösterdi.

İspanya’da enflasyon, Haziran ayında bir yıl öncesine göre %10 artışla şaşırttı. Mayıs ayında %8,5 olan enflasyon, şimdi 30 yılın zirvesinde.

Almanya’nın Kuzey Ren-Westphalia eyaleti, Haziran ayında tüketici fiyatlarının ay bazında %0,1 düşüşle yıllık enflasyon oranını %8,1’den %7,5’e getirdiğini söyledi.

Bu, Ocak ayından beri yıllık ilk düşüş oldu ve Almanya’da temel enflasyonun %7,9 ile zirveyi görmüş olabileceği umutlarını besledi.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası, Temmuz’da ve muhtemelen Eylül ayında faizleri artıracağını söyledi. Bu arada merkez bankasının Portekiz’deki yıllık toplantısı ilgi odağında. Başkan Christine Lagarde, Fed Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey bir panelde karşımıza çıkacak.

Yatırımcılar bankacıların, enflasyonu düşürmek ve küresel ekonomi için yumuşak bir iniş yapmaya çalışmak arasındaki dengeyle ilgili söyleyeceklerini merak ediyor.

Öte yandan Asya’da güzel gelişmeler oldu. Çin, gelen yolcular için karantina zorunluluklarını gevşetti. Bu, “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” stratejisinde görülen en büyük rahatlama olabilir.

Kurumsal cephede; H&M (ST:HMb), ikinci çeyrekte vergi öncesi kazancının yıllık %33 arttığını raporlayarak beklentileri aştıktan sonra hisseleri %4,3 yükseldi.

Lüks çantalarıyla tanınan Mulberry (LON:MUL), satış ve kârında artış paylaştıktan sonra %3,2 değer kazandı.

Bugün petrol fiyatları, OPEC+ toplantısı öncesinde düşüş yaşadı. OPEC+’nın, üyelerin çok azında yedek kapasite olmasından dolayı Ağustos ayında ufak bir üretim artışı kararını tekrarlaması bekleniyor.

Geçen hafta ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi, teknik sebeplerden dolayı petrol arzı raporunu paylaşmadığı için bu hafta ikisini birden paylaşacak.

WTI %0,3 düşüşle 111,47 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 113,50 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.818,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 değer kaybederek 1,0512’den alıcı buldu.

Sıradaki içerik:

Almanya’da enflasyonun düştüğünü gösteren veriler, Avrupa piyasalarına yardımcı olamadı