e
sv

Beste Naz Süllü: ‘Bitcoin 18.000$ Gerisinde Madenci Faaliyetlerini Durdurabilir…’

48 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:48
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeler ışığında yaptığı değerlendirmelerde şu sözleri kullandı;

“Kripto paralarda zayıf seyir, azalan risk iştahı ve talebe bağlı kalarak devam ediyor. Bu sabah 19.600$ dayanağını tek seferde aşağıya kıran Bitcoin’de görünüm bir epey zayıf. Terra’nın batmasının akabinde Celcius ve 3A Capitals’ın da batması gerilimi sürüyor. Bir twitter hesabından yapılan paylaşımla halka açılmak isteyen Circle’ın sayıları kimi hesaplar tarafından kuşkulu bulundu. Circle’ın 2022’nin birinci çeyreğinde 500 milyon dolar kaybettiği ve şu anda yıl için toplamda 1,5 milyar dolar kaybetme yolunda olduğu kestirim ediliyor. Piyasa bunun baskısını hissederken, Circle 55 milyon dolarlık Pazar büyüklüğü ile 66 milyon dolarlık büyüklüğe sahip Tether’in çabucak gerisinden geliyor. Circle konusunu ziyadesiyle ciddiye alıyoruz lakin bu sayıları doğrulayamasak da piyasada bu mevzu hakkında yer alan haberlerin fiyatlamalar açısından güzel olmadığını söyleyebiliyoruz.

Diğer tarafta bir türlü spot Bitcoin ETF’ine müsaade veremeyen SEC’e dava açıldı. Grayscale, SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesini reddetme kararına itiraz eden bir dilekçe verdi. Dünyanın halka açık en büyük madencilik firması olan Marathon da Montana’daki makûs hava şartları nedeniyle 30.000 madencinin operasyonlarını aksattığı belirtildi. Fiyatsal açıdan bedeli etkilemez fakat Bitcoin’in 19.000$’ın gerisine inmesi madencilerin üretim faaliyetlerini durdurma noktasında etkileyeceği için 19.000$’ın gerisinde ağır satış baskısı ile karşılaşabiliriz. Madencilerin çabucak hemen ortalama maliyetleri 18.000$ düzeylerinden geçiyor. Bu sayıya madencinin borç yükümlülükleri ayrıyeten dahil değil. BTC/USDT’yi teknik olarak ele aldığımızda; yatay kanalından çıkan BTC’de en yakın dayanak 18.700 ve 17.300 düzeyinden geçiyor. Görünüm itibariyle zayıf seyrin sürdüğü Bitcoin’de alım konumları riskli olabilir.”

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü

Beste Naz Süllü

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların ferdî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bybit Türkiye

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Beste Naz Süllü: ‘Bitcoin 18.000$ Gerisinde Madenci Faaliyetlerini Durdurabilir…’