e
sv

Bitcoin ATM’lerinin Sayısında Yeni Rekor Kırıldı!

56 Okunma — 08 Temmuz 2022 00:36
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin ATM’lerinin sayısı özellikle 2018 yılının başlangıcından itibaren inanılmaz bir hızla yükseldi ve 2019 yılı itibariyle rekor üzerine rekor kırmayı sürdürdü. Bitcoin ve diğer kripto para ATM’lerini küresel çapta takip eden Coin ATM Radar’ın aktardığı verilere göre dünya çapındaki makine sayısı 6.000’i ilk defa aştı.

ABD Bitcoin ATM’lerinde Lider Sayı bu kadar yükselse de, bunun büyük bir kısmının ABD içerisinde olduğu görülmekte. Coin ATM Radar’ın verilerinde 6.000 cihazın yüzde 65’inin ABD içerisinde, yüzde 20’sinin ise Avrupa içerisinde yer aldığı belirtiliyor. Kripto para piyasasında önemli bir yere sahip olan ve ticari hacim konusunda diğer bölgeleri geride bırakan Asya ise sadece yüzde 2’lik bir pay ile beklenmeyen bir tablo ortaya koymakta.

ABD içerisindeki ATM sayılarının 3.924, Kanada içerisindekilerin 653, İngiltere’nin 272, Avusturya’nın ise 189 olduğu görülmekte.

Verilere bakıldığında sadece bu ay 108 ATM’nin kurulduğu ve 2019 yılının günlük ATM kurulma ortalamasının ise 11 olduğu ve diğer yıllara kıyasla en hızlı yılın yaşandığı anlaşılıyor. Yukarıdaki yıllık ATM kurulma sayısına bakıldığında da 2019 yılının kesinlikle diğer yılları geride bıraktığı öne çıkan bilgiler arasında.

Türkiye içerisinde de bundan yıllar önce bir Bitcoin ATM’si kurulsa da, daha sonra bu kapanmış ve ülkemizde tek bir Bitcoin ATM’si bile olmaması ciddi bir eksiklik olarak yorumlanmıştı. Koineks ise bundan yaklaşık 11 ay önce ülkenin ilk olmasa da tek Bitcoin ATM’sini faaliyete geçirdi.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Bitcoin ATM’lerinin Sayısında Yeni Rekor Kırıldı!