e
sv

Bitcoin Kimin Elinde?

64 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:24
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin kimin elinde? Bu soruyu cevaplamak için öncelikle Bitcoin’i kim geliştirdi, başlangıcından itibaren gelişimi için destek veren kişilere bakmamız gerekiyor. Bunun nedeni Bitcoin’in değeri 2013 tarihine kadar sadece 2$ olması. Günümüze kadar 4 bin kat artan Bitcoin’in dolar karşılığı değerinin o dönemlerde çok sayıda ve ucuza sahip olan kişileri bugün balina olarak adlandırıyoruz. Bitcoin üzerinde ciddi spekülatif etkiye sahip olan bu grubun nasıl geliştiğini görmek için Bitcoin’in başlangıcına gitmekte yarar var.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. Satoshi Nakamoto Bitcoin‘i geliştirdikten sonra Martti Malmi, Bitcoin‘in gelişim sürecine dâhil oldu. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala bir muamma ancak Nakamoto’dan sonra Bitcoin’i hem yatırımcı hem de kullanımı açısından destekleyen kişileri biliyoruz. Facebook’un kuruluşundan da tanıdığımız Winklevoss ikiz kardeşler, en meşhur balinalar arasında.

2011 yılında piyasadaki Bitcoin’in yüzde birini, 11 milyon dolar yatırım yaparak alan kardeşler, bu yatırımları ile bilinen ilk Bitcoin milyarderleri olarak tarihe geçti. İki kardeşin de yatırım yaptığı ve dünyanın ilk kolay Bitcoin alım/satım platformu olan BitInstant’ın kurusu Charlie Shrem’in de balinalar arasında olduğu düşünülmekte. Bitcoin’in popülaritesinin artması ve vizyonunun farkına varan büyük yatırımcılar, balinalar arasında yer alıyor. Eski JPMorgan (NYSE:JPM) Direktörü, şimdi Digital Asset Hodings’in yöneticisi Blythe Masters, Pantera Capita kurucusu Dan Morehead ünlü balinalar arasında.

Bitcoin geliştikçe ve yaygınlaştıkça şüphesiz balinaların etkisi de azalacaktır. Bitcoin’in ileride daha az manipülatif bir varlık olacağı şüphesiz. Bu sebep ile Bitcoin için en az balinalar kadar önemli olan Bitcoin madencilerine dikkat etmek gerekiyor.

Balinaların bu etkisi, yeni forkların eklenmesinden, Bitcoin hesapların dondurulmasına kadar gidebilmekte. Ancak Bitcoin’in yıkıcı bir yenilik olmasının en önemli nedeni kitlesel olması. Böylece merkezileşmiş yapıların önüne geçerek dijital ortamda iki tarafın üçüncü taraftan bağımsız ticaret yapmasının önünü açmakta. Dolayısıyla Bitcoin yaygınlaştıkça, kişilerden çok kitlelerin etkisi ile daha stabil bir varlık olacaktır.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Bitcoin Kimin Elinde?