e
sv

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

65 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:18
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com –  Borsa İstanbul, haftanın ikinci gününü de ekside kapattı. BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,5 oranında düşüşle günü 2.490 puandan kapattı. 

Borsa İstanbul güne yatay açılışla başladı

BIST 100 endeksi, güne 2.492 puandan yatay başladıktan sonra sabah seansının ilk dakikalarında satış yönlü bir baskı söz konusuydu ve endeks, 2.479 puana kadar geriledi.

Küresel piyasalardaki son duruma göre Asya Piyasaları, sabah saatlerinde negatif seyre sahipti. Çin SZSE Component borsası, yüzde 2,2 ve Hong Kong Hang Seng borsası, yüzde 2 düşüşle en çok değer kaybeden borsalardı. 

ABD borsaları, dün günü ekside kapatırken Nasdaq borsasındaki kayıp günlük yüzde 3’e ulaştı. Avrupa borsalarının da açılışta ekside olduğu görülürken ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, karışık bir seyre sahip. ABD vadeli endeksleri, sabah saatlerinde nötr kalırken Avrupa vadeli endeksleri Euro Stoxx 50 dışında negatif devam ediyor. 

Borsa İstanbul’da sabah seansının ilk saatinde sigorta sektörü yüzde 2 değer artışıyla öne çıktı. Teknoloji sektörü endeksi de yüzde 1 oranında yükselişe sahipti. 

Güne ekside başlayan sektör endekslerinin başında Turizm, yüzde 1 düşüşle ilk sırada yer alırken faktöring ile metal ürünleri ve makinalar, ortalama yüzde 0,7 oranında düşüş gördü. 

Bankalar ve holding endeksi, güne yatay başlarken BIST Sınai endeksinin güne yüzde 0,5 oranında ekside başladığı görüldü. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Borsa İstanbul açılışında bugün hisse geri alım programını başlatacağını duyuran Türkiye Sigorta, Akbank (IS:AKBNK) T.A.Ş., THY, Aselsan (IS:ASELS) ve Şişecam (IS:SISE) hisseleri, en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Açılışta en çok yükselen hisse senetleri, Rodrigo Tekstil (%9,8), Türkiye Sigorta (%7), Makim Makina (%6,7), Oyak Yatırım Ortaklığı (%6,5) ve BMS Çelik (%6,2) hisseleri oldu. 

Sabah seansında Birko Birleşik (-%7,7), Sekuro Plastik (-%5,7), Lider Faktöring (-%5,2), Senkron Güvenlik (-%5) ve Armada Bilgisayar (IS:ARMDA) (-%5), en çok düşüş gören hisseler oldu. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada SELGD, MAKIM, PINSU, RAYSG, KAPLM, ARMDA, KNFRT, LIDFA, SEKUR, ECZYT (IS:ECZYT) VE TSGYO payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?