e
sv

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

69 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:42
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul, dün kapanışa doğru artan satışlarla düşüş eğilimine devam etti. BIST 100 Endeksi, dün yüzde 3,55 oranında düşüş görerek günü 2.401,96 puandan kapattı. Böylece endeks, Haziran ayından en büyük ikinci günlük düşüşünü kaybetti.

Borsa İstanbul güne yatay başladı

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,05 düşüşle 2.400,8 puandan başlayarak yatay bir açılış gerçekleştirdi. Sabah seansının ilk saatinde 2.400 puan seviyelerinden düşük hacimli alımlar söz konusuydu.

Yurt dışı piyasalarına bakıldığında sabah saatlerinde Asya piyasalarında karışık bir seyir hakimdi. Çin borsaları, pozitif hareket ederken Hong Kong, Güney Kore ve Japonya borsaları negatif seyrediyordu. Nikkei 225 borsası, yüzde 1,5 oranında bir düşüşe sahipti.

ABD borsaları, dün nispeten yatay bir kapanışa sahipti. Dow Jones, kapanışta yüzde 0,27 oranında hafif yükselişe sahipti. Avrupa borsaları ise güne ekside başladı. DAX, CAC 40 ve Euro Stoxx 50 borsalarında sabah saatlerinde yüzde 2’ye ulaşan düşüşler söz konusu. ABD ve Avrupa vadelileri de bugün ekside devam ediyor.

Borsa İstanbul, sabah seansında öne çıkan sektörler arasında inşaat ve holding endeksleri, yaklaşık yüzde 1 oranında yükseliş gördü. Bankalar da güne hafif artıda başlarken yüzde 0,28 yükselişe sahipti.

Güne düşüşle başlayan sektörler arasında açılışta yüzde 1 gerileyen telekomünikasyon, turizm, sigorta ve metal ürünleri ve makinalar vardı.

Güne hareketli başlayan hisse senetleri

Açılışta yüksek işlem hacmiyle başlayan hisse senetlerinin başında Emlak Konut  (EKGYO), Yapı Kredi (YKBNK), Şişecam (SISE), Kardemir D (KRDMD) ve Türk Hava Yolları (THYAO) vardı.

Borsa İstanbul’da sabah seansının ilk saatinde en çok yükselen hisseler ise sırasıyla RTA, BMS Çelik, Serve, Beyaz Filo Oto Kiralama ve Orçay hisseleri oldu.

Güne düşüşle başlayan hisse senetlerinin başında ise taban fiyatından işlem gören Balatacılar, Lider Faktoring, Makin Makina ile Altınyağ Kombinaları ve Senkron Güvenlik oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?